Gönderen Konu: Avensis Silkeleme!  (Okunma sayısı 6036 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür edildi
Avensis Silkeleme!
« : Kasım 06, 2006, 14:44:37 »
2. viteste 2000 devir civarı ayağını gazdan tamamen çekersen öyle bir silkeleme yapıyor ki araba ileri geri zıplıyor dışardan farkedilir derecede ... Neden olabilir çözümü nedir?
D-4 vvt-i motor... 1AZ-FSE + T22  facelift

Today Toyota tomorrow Lexus...

Toyota Club Türkiye

Avensis Silkeleme!
« : Kasım 06, 2006, 14:44:37 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Toyota Club Türkiye
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '13
  • 34 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #1 : Kasım 06, 2006, 16:11:11 »
Bence bu bir sorun değil. Benim arabada da oluyor. Hatta (yanılmıyorsam) VW bu gibi durumları önlemek için yeni bir sistem bile geliştirmişti. 1. viteste bahsettiğin bu durumu daha sert bir şekilde yapması gerekiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #2 : Kasım 06, 2006, 19:05:02 »
bendede aynı problem var genelde motor soğukken yapıyor bide debriyajda ayağmızı yavaş çekmek gerekiyo ozaman bir problem olmuyo dikkat etmek gerekli, o kadar alışmışım ki yalnızken hiç bir şey hisetmiyosun arabada biri var ken nabıyon böyle diryolar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #3 : Kasım 06, 2006, 19:11:25 »
Bende böye bi sorun yok servise de bi sor istersen. Normal değil böyle bi şey.
2001 Avensis Sol Extra VVT-i D4 150 bg 204 Nm
Metalik Siyah 0-100:9,1 sn 0-130:12,9 sn
Asfaltı ağlatır :) Alayına gider.
Electrical Engineering @ YTU

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #4 : Kasım 07, 2006, 14:10:00 »
Eskiden yoktu zaten normal bişey olsa farkederdim  Yolcu değil sürücüde farkediyor ani sert fren yaparmış gibi silkeliyor araba normal değil... Motorun soğuk yada sıcak olmasında da farketmiyor...Araba deliriyor resmen vites 2 de devir 2000 .. Biraz sallaması normal tamam ama zıplıyo araba vede uzun sürüyor...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Toyota Club Türkiye
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '13
  • 34 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #5 : Kasım 07, 2006, 14:28:47 »
O zaman bir servisi ziyaret et derim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #6 : Kasım 07, 2006, 14:59:46 »
VVT-I ve benzeri motorların karakteristik özelliği sanırım. Düşük devirlerde çok cansızlar. Benim 2006 model eski kasa 1.3 Yaris de 1. viteste gaz kestiğim zaman sanki fren yapmışım gibi silkeliyor. Konuyu İngilizcem olduğu için yabancı sitelerden de çok yoğun şekilde araştırdım ve normal olduğunu teyit ettim. Yani yeni nesil tüm motorlar düşük devri pek sevmiyorlar. Özellikle düşük viteste. Ama şüphesiz gaza bastığım zaman benim Yaris adeta uçuyor. Durdurabilene aşkolsun:) Neyse konuyu dağıtmayayım. Tecrübeme ve araştırmalarıma dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu durum oldukça normal. Başlarda beni biraz rahatsız etti ama ben arabamdan o kadar memnundum ki, bunu düşük takıt tüketiminin bir cilvesi olarak kabul ettim ve zamanla alıştım.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #7 : Kasım 07, 2006, 15:03:25 »
Alıntı yapılan: Hakki Saygili
VVT-I ve benzeri motorların karakteristik özelliği sanırım. Düşük devirlerde çok cansızlar. Benim 2006 model eski kasa 1.3 Yaris de 1. viteste gaz kestiğim zaman sanki fren yapmışım gibi silkeliyor. Konuyu İngilizcem olduğu için yabancı sitelerden de çok yoğun şekilde araştırdım ve normal olduğunu teyit ettim. Yani yeni nesil tüm motorlar düşük devri pek sevmiyorlar. Özellikle düşük viteste. Ama şüphesiz gaza bastığım zaman benim Yaris adeta uçuyor. Durdurabilene aşkolsun:) Neyse konuyu dağıtmayayım. Tecrübeme ve araştırmalarıma dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu durum oldukça normal. Başlarda beni biraz rahatsız etti ama ben arabamdan o kadar memnundum ki, bunu düşük takıt tüketiminin bir cilvesi olarak kabul ettim ve zamanla alıştım.
[/quote]

Yorumunuz için teşekkürler ama daha öncede yazmıştım eskiden böyle bir durum yoktu ve kesinlikle göz ardı edilebilecek bir sarsıntı değil arabadaki kişiler kalpten gidebilir o derece...

Babam bu durumu görünce ilk yorumum araba yerinde durmuyo devirle beni diyor dedim espirisine ama normal bişey değil bu o kesin  

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #8 : Kasım 07, 2006, 20:30:19 »
bencede normal değil soğuk hava da yapması normal ama (soğuk dediysem motorun sıcaklığı -5 falan) marşa basıp hareket edersen hafif zıplatma yapabiliyo buda çok normal bence

peki: 2 . vitese gecerken bir boşluk varmı  ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 17 kere teşekkür etti
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #9 : Kasım 07, 2006, 22:07:53 »
Alıntı yapılan: Kerim Aldemir
Yorumunuz için teşekkürler ama daha öncede yazmıştım eskiden böyle bir durum yoktu ve kesinlikle göz ardı edilebilecek bir sarsıntı değil arabadaki kişiler kalpten gidebilir o derece...

Babam bu durumu görünce ilk yorumum araba yerinde durmuyo devirle beni diyor dedim espirisine ama normal bişey değil bu o kesin  
[/quote]

Ben bu sorunu sadece 1. viteste yaşadığım için fazla önemsemiyorum. Eğer sizin sorununuz bu kadar ciddi ise subap zamanlamasında sorun var demektir. VVT-I motorda bu zamanlamayı belirliyen belli başlı parçalar aklımda kaldığı kadarıyla gaz kelebek konum müşiri, hava akış ölçer, krank mili konum müşiri ve eksantrik mili konum müşiridir. Özellikle ilk ikisi çok hassas parçalardır. Pratik hiç bir tecrübem yok ama bu parçaların doğru ayarla çalışıp çalışmadığını tespit etmenin çok zor olduğunu duymuştum. En kötü ihtimalle deneme yanılma yoluyla mevcut parçalar teker teker sökülerek doğru ayarlı parçalar ile değiştirilmek suretiyle hatalı parça bulunabilir. Bunu iyi bir servise danışmanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #10 : Kasım 08, 2006, 14:02:48 »
Alıntı yapılan: Hakki Saygili
Ben bu sorunu sadece 1. viteste yaşadığım için fazla önemsemiyorum. Eğer sizin sorununuz bu kadar ciddi ise subap zamanlamasında sorun var demektir. VVT-I motorda bu zamanlamayı belirliyen belli başlı parçalar aklımda kaldığı kadarıyla gaz kelebek konum müşiri, hava akış ölçer, krank mili konum müşiri ve eksantrik mili konum müşiridir. Özellikle ilk ikisi çok hassas parçalardır. Pratik hiç bir tecrübem yok ama bu parçaların doğru ayarla çalışıp çalışmadığını tespit etmenin çok zor olduğunu duymuştum. En kötü ihtimalle deneme yanılma yoluyla mevcut parçalar teker teker sökülerek doğru ayarlı parçalar ile değiştirilmek suretiyle hatalı parça bulunabilir. Bunu iyi bir servise danışmanızı tavsiye ederim.
[/quote]
Söylediğiniz mantıklı geldi ... Ayrıca araba ilk çalıştırmada hafif gaz vermessem devir düşüyor ve stop ediyor ... Gaz kelebeği temizlenmiş babamın dediğini göre...  Bu sarsıntıyla alakası varmıdır? Özellikler 2.viteste 1 de sallamıyor o kadar....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 17 kere teşekkür etti
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #11 : Kasım 08, 2006, 21:35:06 »
Alıntı yapılan: Kerim Aldemir
Söylediğiniz mantıklı geldi ... Ayrıca araba ilk çalıştırmada hafif gaz vermessem devir düşüyor ve stop ediyor ... Gaz kelebeği temizlenmiş babamın dediğini göre...  Bu sarsıntıyla alakası varmıdır? Özellikler 2.viteste 1 de sallamıyor o kadar....
[/quote]

Gaz kelebeğinin temiz olması yeterli değildir. Eğer müşirde bir sorun varsa motor ECU'su kelebeğin konumunu yanlış algılayacak ve bu subap zamanlamasında hataya neden olabilecektir. Yani sorun çok basit bir ayar problemi olabilir. Bu problemin derecesine göre silkelenmeyi belirli bir güç-tork bandında (yani belirli bir viteste) hissedebilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Site Başçavuşu
  • Kan Grubu: A+
  • 46 kere teşekkür edildi
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #12 : Kasım 09, 2006, 01:26:25 »
Kerim, gaza fazla basıp bir anda ayağını gazdan çekersen bunu yapması normal.Yavaş yavaş çekersen böyle bir sorun olmaz.Bizim 2 arabada da var aynı sorun (Düz vitesilerde.).Bir de motor ne yapardı yav unuttum şimdi.Krom muydu?ya işte pistonlarda biriken benzin artıklarının oluşturduğu tabaka.Neyse anladınız işte.Uzun yol yap biraz 4000 devir civarı sayret 30 dakika - 1 saat civarı, sonra bu olay olmayacak ahanda buraya yazıyorum (Murat Küden sağolsun) (Çok mu yalakalık yaptım  )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #13 : Kasım 09, 2006, 15:26:18 »
Dağhan elektoronik bir sorun öyle düzeleceğini sanmam Hakkı Saygılı nın dediği çok mantıklı bir ayar gerekiyor ... Bir deneriz senin dediğini ama benzin parasını verirsen

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • 17 kere teşekkür etti
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #14 : Kasım 09, 2006, 18:54:15 »
Alıntı yapılan: Dağhan Baştuğ
Kerim, gaza fazla basıp bir anda ayağını gazdan çekersen bunu yapması normal.Yavaş yavaş çekersen böyle bir sorun olmaz.Bizim 2 arabada da var aynı sorun (Düz vitesilerde.).Bir de motor ne yapardı yav unuttum şimdi.Krom muydu?ya işte pistonlarda biriken benzin artıklarının oluşturduğu tabaka.Neyse anladınız işte.Uzun yol yap biraz 4000 devir civarı sayret 30 dakika - 1 saat civarı, sonra bu olay olmayacak ahanda buraya yazıyorum (Murat Küden sağolsun) (Çok mu yalakalık yaptım  )
[/quote]

Dağhan, kurum genelde belli bir km.den sonra oluşur bildiğim kadarıyla. Oysaki benim Yaris aldığımdan beri böyle. Bir de kurumu temizlemek bu kadar kolay mı acaba   Ben bazı kimyasalların kullanıldığını duymuştum. Bu kimyasallar benzin ile karıştırılarak bir makineye konuyor. Motor yakıt deposu ile bağlantısı kesilerek bu makineye bağlanıyor. Hazırlanan bu karışım bitene kadar (yaklaşık 30-40 dakika) motor rolantide çalıştırılıyor. Arada bire gaza basılarak kurumlar egzozdan atılıyor. Kurumlu araba zaten kendini hemen belli ediyor. Düşük devirde gaz verdiğiniz zaman vuruntu yapıyor ve performansı düşüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #15 : Kasım 09, 2006, 20:04:57 »
arkadaşlar bence de ayar gerekiyo ama dağhan arkadaşıma katılıyorum toyota devirli kullanılmayı sever eğer kerim devirsiz kullanıyorsan bu kesin çözüm bence sevise yakın zaman da gitmiyecen mi bakım için zaten yağ değişiminde, far ararı dahil rolenti her türlü ayarı bildiğim kadar ücretsiz yapıyorlar.

BİDEkerim
25 kasıma kadar 2003 ve öncesi toyotalarda tüm parca ve işçiliklerde %15 yağ lastik ve aküler %10 indirim var kaçırma bu fırsatı derim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #16 : Kasım 10, 2006, 15:14:20 »
En son 120 binde bakıma girdi 165 binde şimdi... Sanayide tanıdık usta bakıyor her gün nerdeyse  ...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #17 : Kasım 11, 2006, 14:35:15 »
baskıda problem olabilir, aks'ın iç kafalarında problem olabilir, lastik tel kırmış olabilir detaylı incelemek için aracı görmek lazım adem usta (toyotcı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: AB+
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #18 : Mart 13, 2011, 04:06:53 »
benim bildiğim silkelemeyi baskı balatadan yapıyor orjinal valeo baskı balata takılı serviste valeo ile değiştirirseniz baskı balatanızı silkeleme kesilicektir 2001 corollamdada aynı durum vardı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
Ynt: Avensis Silkeleme!
« Yanıtla #19 : Mart 13, 2011, 05:06:29 »
O zaman bir servisi ziyaret et derim.

Aynen....
hatta oradanda honda plazaya geç bi de orayı ziyaret et derim