Gönderen Konu: plaka yenileme hakkında  (Okunma sayısı 15862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • みにかー
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
plaka yenileme hakkında
« : Haziran 25, 2009, 04:35:56 »
arkadaşlar kuzenim plakasını yenilemek istiyor.arka plakanın kenarları kesilmiş ve eğri büğrü duruyor.
1)tam olarak plaka değişim işlemi nasıl yapılıyor?
2)plaka kayboldu mu desek daha rahat değiştiririz?kayboldu dersek gazeteye ilan verme vs oluyor mu?
3)ayrıca plaka işlemlerini ruhsat sahibi dışında biri yapabilir mi?(malum tüm gün çalışıyor)
4)masrafımız nekadar olur?
bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.saygılar...

(not:konu app yada plaka il kodu değişimi değildir sadece mevcut plakayı yenisiyle değiştirmektir)

Toyota Club Türkiye

plaka yenileme hakkında
« : Haziran 25, 2009, 04:35:56 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
Ynt: plaka yenileme hakkında
« Yanıtla #1 : Haziran 25, 2009, 09:38:08 »
TR rumuzu yoksa hemen değiştiriyorlar ama varsa galiba olmuyor. Ordaki elemanın eski plakayı hurda olarak görüp görmemesine kalmış birşey.

Kayboldu dersen daha zor olur diye tahmin ediyorum. İşlemleri de ruhsat sahibi veya vekili yapabilir.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 25, 2009, 10:16:30 »
Burak abi böyle faydalı bir konu açtığın için sağol. Bende yenilemeyi düşünüyorum. Bilgisi olan arkadaşların cevaplarını bekliyoruz. Memnun oluruz :)

Aaa bak bir ilan buldum. :alkis: Yaptırsak yasal açıdan problem olurmu? Veya mühürletmek gerekirmi? Mühürletme işlemi nasıl olur?

http://www.sahibinden.com/app_plaka_da_yeni_modeller_otomobilinizi_odullendirin_-09WQQaXQQ14879346WQQpXQQdisplayitem&keyword=app

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • henüz toyota kullanmıyorum ama sevdim buraları..
  • Kan Grubu: B-
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 25, 2009, 11:15:11 »
tam ayrıntısını bilmiyorum merkeze gittiğimde trafik şubeye bir sorayım. Ama sakın plaka kayboldu deme... Çünkü şu anda hemen hemen birçok ilde plaka tanıma sistemleri var ve çalıntı araç ve plakaları otomatik algılıyor. Yani plakam kayboldu derseniz bir çok kereler polis tarafından çevrilirsiniz ve plaka kayboldu yazısı ile aracın şase numarası kontrol edilir sonrasında yola devam edersiniz...
2001 vtec Civic-2000 vvt-i Corolla- 97 Efsane Kasa Gli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Haziran 29, 2009, 22:03:36 »
tek plaka değiştireceksen dilekçe,ruhsat fotokopisi, başvuru vekaletliyse noter onaylı vekalet, değilse ruhsat sahibi... Çift plaka düşme ihtimali yok gibi fakat ona da çalıntı diyebiliriz.... Çift plakada iş biraz daha zor, araç muayenesine giriyorsun motor ve şase numarası bir evrak alıp onunla trafiğe başvuruyorsun... Ücret olarak ise 15-20 lira arasında bir para(tek plaka).. Bir günde halledebilirsin bu işlemleri....

Ümit kardeş senin soruna gelince mühür kaçınılmazdır... Mühürsüz plaka kullanmayın derim... Zaten elini kolunu sallıyarak plaka bastırmaya gidilmiyor... Trafik Tescil Müdürlüklerine başvuru sonrasında oradan alınacak Plaka Fişi ile ilgili şoförler ve otomobilciler federasyonundan bastırıyorsun plakanı...Bastırdıktan sonrada Trafik tescile dönüp plakanı mühürletiyorsun..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 29, 2009, 22:06:44 »
Peki Hanak abi vediğin bilgiler için sağol fakat APP plakaları mühürletebiliyormuyuz? yani bu plaka şekline izin varmı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #6 : Haziran 29, 2009, 23:12:48 »
app plakaları mühürlemiyorlar diye biliyorum.. Plakanın standardı siyah çerçeve içinde siyah yazılar fonu beyaz... zaten çift plakayı app yapıp yukarıda saydığım işlemleri yaptıktan sonra çekilen zahmete değmiyeceğini düşünüyorum.. Ona yapacağın masrafla bir kaç modifiye parça satın alıp aracını daha çekici (eğer app plakayla istediğin buysa tabi) hale getirebilirsin..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • みにかー
  • Araç: Yaris
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 09, 2009, 04:18:13 »
teşekkür ederim bilgiler için.bu aralar ilgilenecek vakit bulamıyoruz ancak şart oldu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 28, 2018, 00:15:57 »
Plaka yenileme işlemi ile ilgili detaylı anlatım yapılmış bakmak isterseniz işinize yarayabilir.

https://ekliyo.com/hayat/plaka-yenileme-nasil-yapilir-56570

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 28, 2018, 06:56:35 »
kardes adam 10 sene once konusunu acmis :D
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • 402 kere teşekkür etti
  • 287 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 28, 2018, 09:14:12 »
Konu eski ama ise yarayabilir.
Ben 2 ay once degistirdim. Eski orjinal plakalari trafige goturuyorsun. Dilekce yaziyorsun. Plakalari aliyorlar. Sana bir kagit veriyorlar. Soforler odasina gidiyorsun. 50 tl karsiliginda yeni plakalari aliyorsun. ( bazi yerlerde ruhsat fotokopisi, kimlik fotokopisi istiyorlar)
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 145600
  • Model Yılı: '11
  • 10 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mart 28, 2018, 10:48:06 »
Konu eski ama ise yarayabilir.
Ben 2 ay once degistirdim. Eski orjinal plakalari trafige goturuyorsun. Dilekce yaziyorsun. Plakalari aliyorlar. Sana bir kagit veriyorlar. Soforler odasina gidiyorsun. 50 tl karsiliginda yeni plakalari aliyorsun. ( bazi yerlerde ruhsat fotokopisi, kimlik fotokopisi istiyorlar)

tek plaka 17 çifti 34 tl  ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • 402 kere teşekkür etti
  • 287 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mart 28, 2018, 10:58:32 »

tek plaka 17 çifti 34 tl  ;)

o konuda haklısın. Devlet oyle acıkladı ama alınan 50 tl. Soforler odasına Yardım mıs? Ikı ayrı ılçeye sordum. Ikısı de 50 tl dedi
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mart 28, 2018, 12:11:29 »
Halkın yardım kuruluşu gibi görüldüğü tek ülkeyiz vatandaş mecbur sanki şöforler odasına yardım yapmaya
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 184000
  • Model Yılı: '00
  • 3 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mart 28, 2018, 14:17:23 »
Ben e devletten şikayet ettim ama 6 aydır bir netice alamadım.Bağış adı altında ücret alıyorlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '05
  • 21 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mart 28, 2018, 22:39:13 »
Bu plaka değişimi furyasında yaşanan sorunlardan biri olan fiyat konusunda bildiklerimi aktarmak isterim. Plaka basımı için Türkiye de, Tescil Bürosu Bulunan yerleşim yerlerindeki Şoförler ve Otomobilciler Odaları yetkilidir. Şoförler Odaları da Şoförler Federasyonuna bağlıdır. Her ne kadar devlet kurumu gibiymiş görünse ve yasal açıdan devlete karşı sorumlu olsa da bu kurumların her biri kendi gelirini ve giderini dengelemek zorundadır. Bununla birlikte "ben bu ay kazanamadım, hizmet veremiyorum" diyemez. Kazanmaktan kastım kar değil, kurumun giderlerinin karşılanmasıdır. Plakaların basımsız halini federasyondan para karşılığı alırlar, makine, boya masraflarını ve personel masraflarını kendi bütçelerinden karşılarlar.Sorun şu ki; devletimizin yetkilileri kusurlu plakaların değişimini şart koşmuş ve normal tarifedeki plaka basım fiyatından daha düşük fiyata plakaların yenileneceğini duyurmuşlardır. Bunu da halkın tepkisini fazla çekmemek için yaptıklarını düşünüyorum. Ama normal fiyattan plaka basımı için yetki verdikleri kurumları halkla karşı karşıya getirmişlerdir. Aradaki farkı devlet olarak karşılasalar da bu kurumlar fazla fiyat istese kesinlikle bir art niyet vardır ama durum böyle değil. Bir ticarethane vergisini verir, masraflarını çıkarır, kalan kar olur. Bu kurumlar da vergisini ödüyor, personel masraflarını ve diğer giderlerini karşılıyor ama kalan para kurum yöneticilerinin karı olmuyor. Zarar ettiği vakit ise devlet masraflarını karşılamıyor. Devlet yetkililerinin dediği rakamdan plaka basan Odalar ın başka yerlerden gelirleri vardır ve bu onları etkilemeyebilir ama küçük yerler için durum aynı değil. Durum bundan ibarettir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 259 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Mart 29, 2018, 07:21:58 »
16 yillik ehliyetim var daha ne soforler odasinin nede soforler federasyonunun soforler icin faydali herhangi bi aktivitesine sahit olmadim. bu ve bunun gibi bir suru bos beles halkin sirtina yuk olmus sivil toplum kuruluslari var.
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Mart 30, 2018, 22:12:34 »
16 yillik ehliyetim var daha ne soforler odasinin nede soforler federasyonunun soforler icin faydali herhangi bi aktivitesine sahit olmadim. bu ve bunun gibi bir suru bos beles halkin sirtina yuk olmus sivil toplum kuruluslari var.
Eyüp bey; zaten şoförler odası bir esnaf kuruluşu, yani sivil vatandaşa hizmet amacıyla kurulan yerler değil. Ayrıca o odalara üye olan şoförlerden alınan aidatlar başlıca olmak üzere plaka vb ek işlerden gelir elde ettikleri için ne devlete ne de vatandaşa yük olma durumları yoktur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 259 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Mart 31, 2018, 06:52:41 »
 src icin ayri para psikoteknik icin ayri para aliyorlar bilmem ne icin ayri para baskada bi halta yaradiklari yok. vatandasin para odeme noktasi gibi bu ve bunun gibi bir suru kurum var. birde uye olunca her ay odenen aidat var tabi.
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Nisan 01, 2018, 22:18:31 »
src icin ayri para psikoteknik icin ayri para aliyorlar bilmem ne icin ayri para baskada bi halta yaradiklari yok. vatandasin para odeme noktasi gibi bu ve bunun gibi bir suru kurum var. birde uye olunca her ay odenen aidat var tabi.
Konunun  dışına sapmak istemem.Ancak son olarak şunu belirtmek isterim; Eyüp Bey bu kurumlar kafalarına göre para alamazlar, alan varsa usulsüzlük içindedir. Alınan para, "devletin alacaksın" dediği paradır. Bunun için de bu kurumlara bu kadar yüklenmek haksızlık olur bence. SRC yi de çıkaran TŞOF değil, SRC için alınan harçlar da TŞOF a gitmez. Asıl yetki sahibi olan, kanunları koyan yetkililere sitem edilmeli bence. Şu da bir gerçekki bir çok yerdeki Şoförler Odaları mesleki görevini yerine getirmiyor. Sivil toplum örgütü olarak toplumu ilgilendiren konularda hassasiyet göstermesi gerektiğinin bilincinde olan odalar da var. Olması gereken de budur.