Gönderen Konu: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 1577686 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #840 : Mayıs 06, 2014, 21:55:01 »
3 tane astra geçti elimize hepside yağ eksiltti.
Sorun olarak görmedik..
En uzun kullandığımız astraya 20 50 ekliyodu babam :) yağ yakıyo deyince usta önermiş :)
Bende gittim mobil 1 10 40 yağ koydum. Motoru temizlettim.. o günden sonra hiç eksilmedi :)

Şimdi yine astra var. Yine yağı eksiliyor.. ama neden ? Babam PO yağı koymuş :)
Kardeş motoru temizlettir, GM nin 10 40 yağını koy bak bakalım eksiltme var mı ? Sonra burada tartışalım..

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #840 : Mayıs 06, 2014, 21:55:01 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Toyota Club Tr
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 115000
  • Model Yılı: '08
  • 50 kere teşekkür etti
  • 30 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #841 : Mayıs 06, 2014, 22:00:46 »
Motoru temizlemek derken  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
« Yanıtla #842 : Mayıs 06, 2014, 22:05:48 »
Motoru temizlemek derken  :)

e içini temizleyeceksiniz :)  yağı değiştirmeden motor içi temizleyen katkılardan katın. bir süre çalışsın. sonra yağ filtresi ile birlikle yeni yağı doldurun. eski yağ ne kadar akarsa okadar iyi.. 
bu arada gm motoruna garanti veremem. segman kaçırır, subap gaytı kaçırır, keçe kaçırır conta kaçırır yine eksiltme yapabilir..
böyle bir durumda zaten motor revizyonu şart. idare etsin derse tek yağ var. mobil 10 60 ..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Toyota Club Tr
  • 50 kere teşekkür etti
« Yanıtla #843 : Mayıs 06, 2014, 22:11:52 »
Hangi katkıyı önerirsiniz? Bizde10w60 deneyelim dioruz olmadı revizyona gidecek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 190000
  • Model Yılı: '02
  • 463 kere teşekkür etti
  • 674 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #844 : Mayıs 06, 2014, 22:15:59 »
Sahsi gorusum revizyonluk birsey yok.benim toyotam 165bini devirdi 10000de 2lt yakıyor. Sahsi görüşüm vectra gore cok iyi bence 2,5ltre.atilla abi bana 10w60 onerdi inceleyip dönecem olmadı ona 10w60 ın arastirdigim kadarıyla kestiğini soluyolar.
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
« Yanıtla #845 : Mayıs 06, 2014, 22:17:43 »
Hangi katkıyı önerirsiniz? Bizde10w60 deneyelim dioruz olmadı revizyona gidecek.
würth gibi bir marka var , ben ondan kattım. ama diğer markaları kullansanda amaç aynı.

yağ eksiltiyor diye motor yaptırmak bence yanlış. motor bujileri yağlamıyorsa, mavi duman atmıyorsa ve çekişi yeterliyse yok yere sanayiye sokmanın anlamı yok. ancak 1000km de 1 litre eksiltirse sorun var demektir.. her motor bir miktar yağ eksiltir. sizin yapacağınız motorun ömrüne ve yapısına göre yağ seçmek.

mobil in 10 60 yağını dediğim gibi kullanırsanız yağ yakma veya eksiltme azalır. belkide tamamen bitirir.. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
« Yanıtla #846 : Mayıs 06, 2014, 22:17:58 »
Yeni cikan toyotalarda 5lt yaktigini soliyen var.bence yapmayin yani revizyon falan yaziktir motora. .vectra=yag yakmadir zaten. Opellerin coguda yakar yani..
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Toyota Club Tr
  • 50 kere teşekkür etti
« Yanıtla #847 : Mayıs 06, 2014, 22:32:46 »
würth gibi bir marka var , ben ondan kattım. ama diğer markaları kullansanda amaç aynı.

yağ eksiltiyor diye motor yaptırmak bence yanlış. motor bujileri yağlamıyorsa, mavi duman atmıyorsa ve çekişi yeterliyse yok yere sanayiye sokmanın anlamı yok. ancak 1000km de 1 litre eksiltirse sorun var demektir.. her motor bir miktar yağ eksiltir. sizin yapacağınız motorun ömrüne ve yapısına göre yağ seçmek.

mobil in 10 60 yağını dediğim gibi kullanırsanız yağ yakma veya eksiltme azalır. belkide tamamen bitirir..

Söylediğiniz gibi bir sıkıntı yok ama araç yağ eksiltiyor; söylediklerinizi dikkate alacağız. Önce motor içi temizlemeyi bi önereyim. Sonra 10w60 deneriz.

Yeni cikan toyotalarda 5lt yaktigini soliyen var.bence yapmayin yani revizyon falan yaziktir motora. .vectra=yag yakmadir zaten. Opellerin coguda yakar yani..

Evet opelin kataloğunda yazıyor. Ama 2.5 lt bize fazla geldi. Aracın kilometresi yüksek ve markada opel olunca normal karşılamak lazım gibi sanki ama, yinede takılıyor insan.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
« Yanıtla #848 : Mayıs 06, 2014, 22:46:51 »
Duyduklarim arasinda az yakanlar arasına girdiniz yaa..yag yakmak okadar kötü de birsey degildir diyi düşünüyorum abarti olmadıkça. Keske hic yakmasa.atilla abi illaki daha iyi yorum yapar.ama lutfen yaziktir motora revizyon falan yapmayin 2,5lt yakiyor diye.10w60 benm tavsiyem
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #849 : Mayıs 06, 2014, 22:48:23 »
Atilla amca konu toyota değil ama senin tecrübelerine dayanarak bir soru sormak istiyorum :)

Arkadaşımda 1.6 lpgli Vectra var 170binde, araca 10w40 yağ koymuşlar, 10bin kmde 2,5lt yağ eksiltmiş araç. Bu araç için hangi motor yağını kullanmamızı önerirsin. Yada motor mu yapılmalı?

Can mobil1 10w60 koyun yağ eksiltmesi azalacaktır.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #850 : Mayıs 06, 2014, 22:54:12 »
Can mobil1 10w60 koyun yağ eksiltmesi azalacaktır.

Atilla abi, yağ yakan motorlar için kalın yağ öneriliyor doğal olarak ilk etapta yağ yakma azalır fakat uzun vadede bu kalın yağ üstelik km'si de yüksek olan araçlarda başka sorunlara neden olma riski olabilir mi?
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Toyota Club Tr
  • 50 kere teşekkür etti
« Yanıtla #851 : Mayıs 06, 2014, 22:55:36 »
Sağol Atilla amca 10w60 kuralına bizde uyarız o zaman :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #852 : Mayıs 06, 2014, 23:48:28 »
Atilla abi, yağ yakan motorlar için kalın yağ öneriliyor doğal olarak ilk etapta yağ yakma azalır fakat uzun vadede bu kalın yağ üstelik km'si de yüksek olan araçlarda başka sorunlara neden olma riski olabilir mi?
Aytaç arabanın km si arttıkça motorun içindeki aşınmalar arttığından parçalar arasındaki boşluklar artar, bu boşlukları kalın yağ doldurarak motordaki sesleri azaltır, motor sanki yenilenmiş gibi yağ sarfiyatı azalır ve kompresyonda artar dolayısiyle performansı yüksek motorlarda bilhassa kalın yağ kullanılır. bmw M serisi için en az on senedir castrol edge 10w60 kullanıyor, ilk çıktığında bu yağın fiatı 5w40 edgenin 4-5 misliydi. onun için 10w60 ı yağ eksilten yada kmsi yüksek motorlarda güvenle kullanın. ben 200 bin kmdeki iki rav4de üç senedir kullanıyorum.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
« Yanıtla #853 : Mayıs 08, 2014, 18:26:08 »
Castrol Edge FTS

tam sentetik yağ olması için benim aracımdaki motora ve iklim özelliklerine tamamen uyumlu bu yağı seçtim.

yağın özelliği sınıfı  :tamam:  yağlar benzinli motorlarda kullanılıyorsa S harfi ile sınıflanıyor. S harfinin yanındaki harf yağın ne kadar kaliteli olduğunu belirtir.

mesela benim aracım için SG sınıfı yağ kullanın denilmiş. şuanda nimeral yağlar bile SL sınıfında.

iyi dediğimiz yağlar SM sınıfında..

bu sınıflandırmada akışkanlık özelliğinin bir önemi yok. teknolojisi ile alakalı bir durum.
en başa yazdığım castrol edge yağlarda 5 40 numara olanlar tam sentetik. ve sınıfı SN.. yani şuan olabilecek son nokta..
unutmayın motorların bukadar uzun km yapabilmesi yağ gelişimi ile doğrudan alakalıdır. yani ne kadar itinalı olursak okadar uzun ömürlü motorumuz olacak.

burada şunuda belirtelim. motorların bir süre sonra çekişleri düşer. bunun nedeni ypranmadır. yıpranmış olsada daha binlerce km idare edecek kadar götürür. ama ilk günki gibi asla olmaz. kaliteli yağ kullanımı ile ilk günki motor sağlamlığını daha uzun kmler boyunca sürdürmesini beklerim..

kullandığım yağın ilk izlenimleri :

motora koyduktan sonra benim motorum devir çevirmek istemedi  >:( devir arttıkça boşa devir çevirmeye başladı.
ilk koyduğum gün sanki dünyanın en kalın yağını koymuşum gibi sesi kesildi. subap sesi , mekanik sesler kesinlikle azaldı.
bir önceki yağım castrol 10 40 magmatec idi. şuan hava sıcaklığı çok düşük değil. ama ilk marşta fark göremedim. yağ lambası yine 2 saniye sonra sönüyor. değişen bişey olmadı.

yağın sevdiğim tek özelliğinden bahsetmek istiyorum. bu yağ incelmiyor  ::)  reklamlarında birsürü zorlu koşullardan falan bahsetmiş ama ben bu zırvalıklara pek inanmam  :islik: benim gözlemim şu oldu. normalde uzun süre tam gaz gittiğinizde , bayır çıkarken , durkalk trafikte motor yağı ısınır ve motor biraz daha rahat çalışmaya başlar. aynı zamanda motor sesleride artabilir. yağ inceldiğinde segmandan kayıp ve güç düşmesi görülebilir.
bu yağ ile birlikte arabanın ısındıktan sonraki isteksizliği yok oldu. devir ibresi yerinde sabit çakılı kaldı. son gazda gitsem, rolantide yarım saatte bekletsem devir hiç yükselmedi. ben bunu zor inceldiğine yoruyorum. diğer yağımda bir bayırdan sonra devir 0.1 yükselirdi.. motorun eksoz korumasının ses yapmasından hemen anlardım.

henüz 300 km oldu. ilk gün şikayetlenmeme neden olan devir çevirmeme biraz daha iyi sanki.. 

bir motor yağı başka nasıl anlatılır bilemiyorum. benden bukadar  :-\

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #854 : Mayıs 09, 2014, 19:39:41 »
MOBIL1 10w60'ı çevreye sormaya başladım.

ÇANAKKALE'de yağ çubuğunu çektim, 1. çizgiye düşmek üzereydi ve 17,50 TL vererek sanayideki MOBIL1 bayiinden 1 LT 10w40 yağ eklettim.
Oradaki yağcıya 10w60'ı sordum, kendisinde de 2008 COROLLA vardı, "Ben buna 5w30 koyuyorum ama seninki yağ eksiltiyorsa 10w60'ı tavsiye ederim. Fiyatı 110,00 TL" dedi.

BANDIRMA'ya geldim, TOYOTA'dan çıkma teknisyen ustam otomatik vitesin patlamış ışıklarını yenilerken laf arasında 10w60'ı sordum. "10w60 diye yağ yok, 10w40'tır o" dedi.  :D

Yine BANDIRMA sanayide dolaşırken MOBIL1 bayisine girip 10w60'ı sordum, "Hah, tam aradığın yağ senin bu, fiyatı da 110,00 TL" dedi.

Dün akşam ÇORLU'daki kadim dostum bir ağabeyime "Abi 10w60 koyayım diyorum" dedim, "Sakın kardeşim, o araba traktör değil, kalın gelir. Yarın ailemizin TOYOTACI ustasına giderim sorarım" dedi ve bugün gitmiş, usta tavsiye etmemiş, "10w40'a devam etsin" demiş.

Ya harbiden ilaç olacak ya da zehir olacak bu yağ.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
« Yanıtla #855 : Mayıs 09, 2014, 19:45:58 »
MOBIL1 10w60'ı çevreye sormaya başladım.

ÇANAKKALE'de yağ çubuğunu çektim, 1. çizgiye düşmek üzereydi ve 17,50 TL vererek sanayideki MOBIL1 bayiinden 1 LT 10w40 yağ eklettim.
Oradaki yağcıya 10w60'ı sordum, kendisinde de 2008 COROLLA vardı, "Ben buna 5w30 koyuyorum ama seninki yağ yakıyorsa 10w60'ı tavsiye ederim. Fiyatı 110,00 TL" dedi.

Dün akşam ÇORLU'daki kadim dostum bir ağabeyime "Abi 10w60 koyayım diyorum" dedim, "Sakın kardeşim, o araba traktör değil, kalın gelir. Yarın ailemizin TOYOTACI ustasına giderim sorarım" dedi ve bugün gitmiş, usta tavsiye etmemiş, "10w40'a devam etsin" demiş.

Ya harbiden ilaç olacak ya da zehir olacak bu yağ.

dun yağcıya uğradım bende herzaman gittiğim yer.sordum bende.% 75 basarili olduk % 25 basarisiz dedi (tam kesmemis bazi araçlarda azaltmis bayaga) dedim benim araca zarari olurmu.asla zarari olmaz cok kalın gelirse ki gelmez dedi sana onu farkettirir getirirsin degistiririz dedi.ama senin arabada deneriz toyotaya koyuyorum dedi.8senedir ona gidiyorum iscilik arti yag 100tl dedi.icin rahatolsun hicbirsy yapmaz enfazla olan paraya olur
2002 corolla sol vvt-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Vazgeçemeyeceğiniz bir ilişki; TOYOTA! -
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 836 kere teşekkür etti
  • 836 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #856 : Mayıs 09, 2014, 19:54:18 »
dun yağcıya uğradım bende herzaman gittiğim yer.sordum bende.% 75 basarili olduk % 25 basarisiz dedi (tam kesmemis bazi araçlarda azaltmis bayaga) dedim benim araca zarari olurmu.asla zarari olmaz cok kalın gelirse ki gelmez dedi sana onu farkettirir getirirsin degistiririz dedi.ama senin arabada deneriz toyotaya koyuyorum dedi.8senedir ona gidiyorum iscilik arti yag 100tl dedi.icin rahatolsun hicbirsy yapmaz enfazla olan paraya olur
Üstad, tam kesilmesini beklemiyorum zaten.

TOYOTA bu, eksiltecek yağı kaçarı yok yani.

Fakat piyasada 10w40 hurafesi almış başını gidiyor. Adam "5w30 koymaya başladım, araba rahatladı" diyor. Ee servise gidiyorsun dayıyor 10w40'ı.

TOYOTA kullanım kitapçığını açıyorsun, adam tam sentetik yağ değil de, yarı sentetik 10w40'ı önermiş.

Ee giriyorsun yağ firmalarının sitelerine, "Benim aracıma en uygun yağ hangisidir ?" formunu dolduruyorsun, o da sana 5w30 öneriyor.

Ee "5w30 koyayım" diyorsun, "Olmaz, ince gelir, eksiltir" diyorlar.

10w60 lafı ağzımızdan çıkana kadar "Olmaz, kalın gelir" diyorlar.

Ee 10w40'ı da önermiyorlar. Koysam da araba 10w40'ı eksiltiyor, yağ eklemek çözüm olmuyor.

Dökecem en sonunda arpa suyunu.
1.6 VVT-i

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #857 : Mayıs 09, 2014, 20:13:58 »
5w50 de deneyebilirsiniz biraz daha ince 10w60 a göre
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
« Yanıtla #858 : Mayıs 09, 2014, 20:23:56 »
sen diyorlar lafını unut. ben takır tukur ses yapan arabaya 5 40 yağ koydum, canavar gibi oldu :)
eskisi yenisi yok. bir yağ tam sentetik ise sorun çıkartmaz.

mesela castrolün koyu yeşil ambalajlı yağları var. bu yağlar kore ve japon arabaları için yapılmıştır. bunları özellkle iste.
motorun eski olsa kaçaklardan dolayı eksiltir derdim. evet biraz kalın yağ kullanmak iyi olabilirdi.
ama sizin modeldeki arabalar kalın dedikleri 20 50 yağı daha fazla eksiltiyor. hiç girme o işe..

5 30 olsun ama sentetik olsun. korkmanıza gerek yok. yağ incelse bile motor ses yapar, çok çok zorlamazsanız 0 20 yağ bile motora bişey yapmaz. genel kullanım ve bir miktar aşınmayı hesap ederek diyoruz ki ikinci numarası 40 olsun 50 olsun falan falan...
bugünlerde sentetik yağlar sayesinde hem ince hemde kalın özelliğini bir arada sunan yağların keyfini sürüyoruz.

0 30 , 5 30 gibi yağlar ancak yeni arabalarda tam uyumlu çalışır. her motorda sorunsuz çalışsalarda zor durumlarda belki ince gelebilir. bişey olacağından değil ama belki aşınma fazla olabilir.. ki zaten kullanım klavuzunda yazıyor.. 
10 60 gibi bir yağı motora koyduğunuzda 10 40 ile hiçbir fark görmeyeceksiniz. motor içindeki akışı biraz zor olduğundan bir miktar motoru zorlar ama hiç önemli değil özellikleri yanında..

sanayideki yağ satan adam 5 50 , 10 60 yağı bilmiyordu. gözlerine ben soktum. ciddende yaptım bunu :) hala 70 model adamlar var sanayide.. yağ sanayisi o zamandan bu zamana milat atladı..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • T SPORT....
  • 463 kere teşekkür etti
« Yanıtla #859 : Mayıs 09, 2014, 20:25:31 »
Üstad, tam kesilmesini beklemiyorum zaten.

TOYOTA bu, eksiltecek yağı kaçarı yok yani.

Fakat piyasada 10w40 hurafesi almış başını gidiyor. Adam "5w30 koymaya başladım, araba rahatladı" diyor..

TOYOTA kullanım kitapçığını açıyorsun, adam tam sentetik yağ değil de, yarı sentetik 10w40'ı önermiş.

Ee giriyorsun yağ firmalarının sitelerine, "Benim aracıma en uygun yağ hangisidir ?" formunu dolduruyorsun, o da sana 5w30 öneriyor.

Ee "5w30 koyayım" diyorsun, "Olmaz, ince gelir, eksiltir" diyorlar.

10w60 lafı ağzımızdan çıkana kadar "Olmaz, kalın gelir" diyorlar.

Ee 10w40'ı da önermiyorlar. Koysam da araba 10w40'ı eksiltiyor, yağ eklemek çözüm olmuyor.

Dökecem en sonunda arpa suyunu.

sana kendimce eminoldugum birşeyi soliyim belki icini rahatlatır. Ben mobilciyim castrol falan sevmem bizim arabalara gitmediğini düşünürüm sahsi görüşüm. Ve bukadar km yapmis yorgun bir motora enkotu konulacak yag 10w40 olur.alti mumkundegil diye dusunuyorum.ya daha kalinini ister ya 10w40.oyuzden 10w40 dogru secimdi senin icin bence.ama artik belliki o da kesmiyor.o zaman daha kalin olacak
2002 corolla sol vvt-i