Gönderen Konu: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 1577378 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #5040 : Eylül 16, 2018, 17:44:28 »
@Kaan Kara (29002)  türklerde kullanim kilavuzu diye bir sey yok bu tekrardan kanitlandi. :) Nasil elektronik alet alip okumadan kurcaliyorsak buda o sekilde toyotanin onerdigi yag tercihine guvenilmeyip serviste yag degisiminden baska bilgisi olmayan sahislara guveniliyor ya. Sayfalarca dil doksen anlatilmaz. Kitapciklarin her kitaya ulkeye ayni sekilde gonderiliyor o yuzden s0w20 gosteriyor diye savunmalari da beni sasirtiyor madem kitapciklar standart neden dunyanin her yerinde gecerli olan ingilizce terimler ile gelmiyor bu kitapcik ?

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #5040 : Eylül 16, 2018, 17:44:28 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5041 : Eylül 16, 2018, 17:58:24 »
Alış veriş sitelerinde 0w20 eneos 4lt 120 TL ye yağ var. Toyota gidip 0w20 yağ alıp ucuza maledemez miydi. Tabiki yağın türü kadar kaliteside önemli 4 lt 90 TL ye de 5w30 var 250 TL ye de. Ancak toyota araçlara zarar verecek herhangi bir ürünü kullandirmaz. Ki toyota sorun olduğunda araçları geri çağıran bir firma. Bahsedildiği kadar yağla ilgili sorun olsa bu konuda biseyler yapardı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5042 : Eylül 16, 2018, 18:49:49 »
Kaan kardeşim rektifiye bekliyen 1.33 lerin 0/20 kullananlar olmadığını nereden biliyorsun? Ufuk Sönmezin paylaştığı 0/20 yağ videosu bütün tartışmalara son verecek görüntü içeriyor, dikkatlice izlersen nasıl aşınmaya sebep olduğunu görürsün.

NR serisi motorlar genelde rektefiye beklemiyor Atilla amca supap zamanlama sistemleri bozuluyor, ben hiç 0W20 kullanıp arıza yapan bir motor videosu paylaştığımı hatırlamıyorum ama :) durum o kadar basit değil, "motora göre yağ" kavramına uymamız gerekli, 3S-FE motorda mineral 15W40 kullanıyorum deseniz gıkım çıkmaz ama iş yataklarının sıkma torku bile olmayan yeni nesil motorlara geldiğinde iş değişiyor.

Kaan kara arkadaşım sen yorum yapma daha dün üye oldum. 2 3 mesaj yazdın onlarda boş gereksiz mesajlar facebookdaki toyotaclub grubundaki boş boş mesaj atan insanlardan bıkıp gruptan ayrılıp buraya üye oldum senin gibi boş  gereksiz mesaj  atan insanlar olursa buradanda çıkacam. benim mesajlarima yorum yapma lütfen 

Uğur bey, hoş geldiniz diyeceğim ama bende o boş ve lakayıt insanlar ile dolu gruplardan bir bir ayrıldım ve burayı da o seviyeye düşürmeye hiç niyetimiz yok, sizden ricam üslubunuza dikkat edin, fark ettiyseniz arkadaş binlerce teşekkür almış bunların hepsini boş boş konuşarak almadığını düşünebiliyorsunuzdur sanırım.

Alış veriş sitelerinde 0w20 eneos 4lt 120 TL ye yağ var. Toyota gidip 0w20 yağ alıp ucuza maledemez miydi. Tabiki yağın türü kadar kaliteside önemli 4 lt 90 TL ye de 5w30 var 250 TL ye de. Ancak toyota araçlara zarar verecek herhangi bir ürünü kullandirmaz. Ki toyota sorun olduğunda araçları geri çağıran bir firma. Bahsedildiği kadar yağla ilgili sorun olsa bu konuda biseyler yapardı.

Ersin bey, işin o kısmı biraz farklı işliyor maalesef, burada tam detayını veremeyeceğim lakin ülkemizde mineral ve sentetik katkılı mineral sıvıların gümrük mevzuatlarında sınıflandırmalar, yaptırımlar, nakliye şekli, antrepo ve depolama şekli, vergi ve harç değişiklikleri dolayısı ile inanılmaz maliyet farkları söz konusu, üreticiler ve ithalatçılar bu konuda farklı yöntemler kullanırken büyük firmaların denetleme mekanizmaları bizzat şirket içinde yer aldığından bu durumdan en çok etkilenen büyük firmalar, bu yüzdendir ki en çok kullanılan yağları yüksek tonaj taahhütleri ile yağları genelde markanın kendisinden temin etmek yerine ülkede faaliyet gösteren yağ firmasının kendisinden temin etmektedirler, çok yakın bir gelecekte şu an nasıl ki her gelen araca standartlarını bayilerin kendilerinin belirlediği (ki muhtemelen en düşük maliyete sahip olan ürün) 5W30 kullanılıyor ise 0W20'de aynı şekilde kullanılacaktır, hatta bunun için tarihi dizel araçların satışının durmasından 1 yıl sonrası bile diyebiliriz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5043 : Eylül 16, 2018, 19:02:03 »
 :quote author=Ufuk Sönmez (16363) link=topic=1086.msg1083257#msg1083257 date=1537112989]
NR serisi motorlar genelde rektefiye beklemiyor Atilla amca supap zamanlama sistemleri bozuluyor, ben hiç 0W20 kullanıp arıza yapan bir motor videosu paylaştığımı hatırlamıyorum ama :) durum o kadar basit değil, "motora göre yağ" kavramına uymamız gerekli, 3S-FE motorda mineral 15W40 kullanıyorum deseniz gıkım çıkmaz ama iş yataklarının sıkma torku bile olmayan yeni nesil motorlara geldiğinde

[/quote]Ufukcuğum yaşımız ilerledi ama elhamdülillah aklımız yerinde sen motor yağı ile ilgili bir paylaşım yapmıştın belli sürtünme altında çeşitli viskozite yağların bir mil üzerindeki aşınma miktarlarıyla ilgili videolar vardı 0/20 de çalışan milin nasıl aşındığı 0/40 daki aşınmanın sıfıra yakın olduğu videolar, istersen forumda aratıp yayınlayabiliriz! :D

Mesaj Birleştirildi: Eylül 16, 2018, 19:13:15
Hic kimseye bu sekilde yorumda bulunmasin burada herkes fikrini belirtmekte soylemekte ozgurdur. Senin fikrine uymuyorsa gozden gelir gecersin nedir bu gereksiz ithamlar.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 16, 2018, 17:33:56
Bu video nerede paylasir misiniz mesaj olarak cok merak ediyorum
[/Genel / Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« : Ağustos 06, 2018, 21:38:51 »
Mesaj Birleştirildi: Ağustos 06, 2018, 21:43:16
Mesaj Birleştirildi: Ağustos 06, 2018, 21:44:10
Mesaj Birleştirildi: Ağustos 06, 2018, 21:45:15

Mesaj Birleştirildi: Eylül 16, 2018, 19:15:52
Anıl 6 ağustos ta yine bu konudaki ufuk sönmezin iletileri
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5044 : Eylül 16, 2018, 19:20:02 »

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 06, 2018, 21:43:16

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 06, 2018, 21:44:10

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 06, 2018, 21:45:15

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 06, 2018, 21:45:48

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 06, 2018, 21:46:26

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 06, 2018, 21:47:37

@atilla özdemir (11824)  @Ufuk Sönmez (16363)
Sanirim bu videolar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5045 : Eylül 16, 2018, 19:36:41 »
evet aynen

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5046 : Eylül 16, 2018, 19:42:26 »
Ufukcuğum yaşımız ilerledi ama elhamdülillah aklımız yerinde sen motor yağı ile ilgili bir paylaşım yapmıştın belli sürtünme altında çeşitli viskozite yağların bir mil üzerindeki aşınma miktarlarıyla ilgili videolar vardı 0/20 de çalışan milin nasıl aşındığı 0/40 daki aşınmanın sıfıra yakın olduğu videolar, istersen forumda aratıp yayınlayabiliriz! :D

Estağfurullah Atilla amca öyle bir şey demek istemedim, senin de latife ettiğini biliyorum, saygım sonsuz biliyorsun :)

Ben öyle bir paylaşım yaptıysam bile 0W20 kötüdür öbürü iyidir falan demek istediğim için yapmamışımdır, dediğim gibi motor var yağ var, önemli olan doğru yağı kullanmak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5047 : Eylül 16, 2018, 20:18:14 »
Estağfurullah Atilla amca öyle bir şey demek istemedim, senin de latife ettiğini biliyorum, saygım sonsuz biliyorsun :)

Ben öyle bir paylaşım yaptıysam bile 0W20 kötüdür öbürü iyidir falan demek istediğim için yapmamışımdır, dediğim gibi motor var yağ var, önemli olan doğru yağı kullanmak.
Ufukcuğum hislerimiz karşılıklıdır ve seni sevdiğimi bilirsin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5048 : Eylül 16, 2018, 21:26:17 »
Corolla Haziran 2016 ve üzeri modeller

Kullanıcı el kitabı

9-1. Teknik özellikler   sayfa 599

"Yağ viskozitesi (0W-20 burada sadece bir örnektir):
• 0W-20 sınıflamasındaki 0W bölümü, yağın soğukta çalışma
özelliğini gösterir. W harfinden önceki rakam ne kadar küçük
olursa, soğuk hava şartlarında motoru çalıştırmanız o kadar
kolay olacaktır.
• Yağ viskozite sınıflamasındaki 0W-20’deki, 20 sayısı yağın
yüksek sıcaklıktaki viskozitesini gösterir. Yüksek hızlarda veya
aşırı yük altında çalışma durumlarında yüksek viskoziteli (daha
yüksek bir değer) yağ kullanımı daha uygun olabilir."
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5049 : Eylül 16, 2018, 21:47:35 »
Aynı yağın  farklı test sonuçları.

Mobil 1 New Life 0w40 ile Mobil 1 New Life FS 0W40 aynı yağ mı acaba? Bilgisi olan var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 195 kere teşekkür etti
  • 199 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5050 : Eylül 16, 2018, 21:49:53 »
Heralde @Ufuk Sönmez (16363) ile başlayan karalama kampanyası @Kaan Kara (29002) ile devam ediyor rakip forum işimi bunlar diye sormadan edemiyorum. Kaan kardeşimiz bu forumun değerli bir üyesi ve moderatörüdür benim gözümde kimseden yardımını esirgemez. Saygısızlığın alemi yok yıllardır forumda beraberiz kimin ne olduğunu az çok biliyoruz. Ben forumdan çok şey öğrendim arkadaşlarımada aktardım. Biz hep bey veya abi tabirlerini kullanırız. Sizlerede tavsiye ederim. Saygılar.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 16, 2018, 21:50:27
Aynı yağın  farklı test sonuçları.

Mobil 1 New Life 0w40 ile Mobil 1 New Life FS 0W40 aynı yağ mı acaba? Bilgisi olan var mı?

Aynı yağ new life eski adı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5051 : Eylül 16, 2018, 21:58:50 »
Heralde @Ufuk Sönmez (16363) ile başlayan karalama kampanyası @Kaan Kara (29002) ile devam ediyor rakip forum işimi bunlar diye sormadan edemiyorum. Kaan kardeşimiz bu forumun değerli bir üyesi ve moderatörüdür benim gözümde kimseden yardımını esirgemez. Saygısızlığın alemi yok yıllardır forumda beraberiz kimin ne olduğunu az çok biliyoruz. Ben forumdan çok şey öğrendim arkadaşlarımada aktardım. Biz hep bey veya abi tabirlerini kullanırız. Sizlerede tavsiye ederim. Saygılar.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 16, 2018, 21:50:27

Aynı yağ new life eski adı.

O zaman test çokta güvenilir sayılmaz...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 28000
  • Model Yılı: '16
  • 11 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5052 : Eylül 17, 2018, 08:56:41 »
Serviste kullanılan yağdan dolayı servislere yapılan olumsuz geri dönüş sayısını bir bilseniz ağzınız açık kalır Ersin bey. Motor sesinde artış, çekişten düşüş, yakıt sarfiyatının artmasından dolayı müşteri şikayetlerine bağlı olarak kullanılan "ucuz" ama orijinal Toyota motor yağı yerine biraz daha pahalısına geçiş yapıldı. bu yüzden 5w30 litre fiyatları da arttı. Sadece kurdan dolayı değil.
Genel merkez servislerin kullandığı yağa pek karışmıyorlar.
Bilmediğim şey hakkında yorum yapmıyorum ben.

LPG'li taksiler genelde bu araçlar. daha yeni yeni 5w30'a alışmış haldeler, 0w20 yi kabulleneceklerini sanmıyorum.

Boş gereksiz mi? yorum yapmıyorum.

28bin km de auris 1.6 aldım. 30 bin km de yağ değişimine gittim. Serviste dediklerine göre 28bin km boyunca yağ değişmemiş. Bende gördüm kapkara bir yağ aktı. İsint diye bir marka 5w30 yağ koydular. Araba kesinlikle daha kötü oldu. Ben seslere titreşimlere çok takarım. Aracın ilk olarak yakıtı arttı. Alt devirlerde uğultu geliyor. Yağ konusu tecrübesizliğime geldi. Şu anda 3500 km yaptım ilk fırsatta iç temizleme ile birlikte kaliteli bir 0w20 ye geçmeyi düşünüyorum...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5053 : Eylül 17, 2018, 09:43:18 »
Aracı aldıktan sonra iki bakımda serviste yapıldı. En son geçen gün kendim dışarda yaptırdım. Mobil1 esp 5w30 yağ aldım. Normalde içindeki yağda serviste konulan 5w30 yağdı. Aracın ses çekiş çok değişti. Bakın aynı numara yağ ancak kalite farkı var. Katalogda yazan her yağ kullanılır ancak kaliteli olanı almak gerekir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5054 : Eylül 17, 2018, 13:18:28 »
viskozite seçimi size kalmış,ancak hemen bu ne olduğu belirsiz motor yağını boşalttırın,iç temizleyici işleminden sonra belirli marka motor yağı koysunlar,yağ filtresi de değişsin.servis derken resmi servis mi yoksa özel servis mi?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 28000
  • 11 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5055 : Eylül 17, 2018, 13:25:54 »
Başakşehir'de yeni açılmış bir özel servis. Eski Toyota çalışanlarından. Duymuşsunuzdur, isim vermiyorum. Dediklerinizi Toyota TEM'de en kısa sürede yaptırmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 270000
  • Model Yılı: '03
  • 13 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5056 : Eylül 28, 2018, 15:33:52 »
merhaba.. 2009 benzinli otomatik corolla aldım bugün. sahibi dedi ki şanzıman yağını değiştirin diye.  arac 110 binde. lpg li. motor yağını da değiştirmek istiyorum ben. şanzıman yağını eneos eco atf alsam uyumlu olur mu. bide motor yağı olarakta eneos 10 40 düşünüyorum. bana öneriniz ne olur. kullanım klavuzu yok. internetten okuduğum kadarıyla bu markayı soyledim. kaç litre almalıyım şanzıman yağı için..
toyota hayranı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '14
  • 4 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5057 : Eylül 28, 2018, 15:51:46 »
10 40 motor yağı uygun olur herhangi bir özel serviste değişebilirsiniz ama şanzıman yağı için mutlaka toyota servisinde değişmenizi öneriyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 262552
  • Model Yılı: '95
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5058 : Eylül 28, 2018, 17:06:31 »
Ben 20 50 kullanıyorum. 1,3 XE var ben dede.

Bende yağ eksilme neden bilmiyorum. fazla oluyor. 5 bin km de, 2,5 -3 LT kadar eksiltiyor. motorda yağ kaçakları var. Keçeler değişecek ona rağmen bu kadar eksiltmemesi gerek. Ne yapacağımı bende bilmiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5059 : Eylül 28, 2018, 18:09:55 »
bence de mobil 10w/60 sorunu büyük ölçüde çözecektir.keçe konusu da halledilirse ..
Tokay Ceritoğlu