Gönderen Konu: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 1577371 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #4900 : Temmuz 18, 2018, 21:30:31 »
Şu konuyu okudukça aklım çok karışıyor kitapçığında 0w20 kullanın diyor bulamazsanız 5w30 bir sonraki bakımda 0w20, burada ufuk ve ahmet ustamız abimiz de ve bir kaç kişi diyor ki 0w20 hatta kaan lpgli olmasına rağmen 0w20 kullanıyor. 50 bin bakımına kadar kararsızlığım devam edecek sanırım.

Bu motora rusyanın kuzeyinde 20W-50, arabistan çöllerinde de 0W-20 koyarsanız ilk 10 bin km'de elinizde kalır.

Bu araçlar Japon, diğer batılı markalar genellikle Alman, yani kışları oldukça soğuk ve karlı geçen, yazları ise kısa ve ılık olan memleket ürünleri.

Dolayısiyle kitapçıklarda ilk olarak kullanılması gereken viskozite olarak verilen değerler, kendi ülkelerine uygun olandır ve KHK değil öneridir.

Yaşadığınız yere uygun olan viskoziteyi yine siz, kitapçıkta önerilen diğer seçeneklerden seçme durumundasınız.

"Eğer x viskoziteyi kullandıysanız, bir dahaki sefere 0W-20 kullanınız" kısmı tamamiyle o ülkeler için hazırlanmış kitapçıkların, üst akıl kullanılmadan tercüme edilip bizlere verilmesi neticesinde bu konu böyle uzayıp gitmektedir.

Bizim ülkemizde 1990 sonrası motorlarda, üretim tarihine ve teknolojisine göre Kışlık olarak 15W, 10W, 5W ve 0W kullanabilirsiniz.

Yazlık viskozite olarakda, yine 50, 40 ve 30 kullanılabilir.

Fakat 20 viskoziteyi, aracınız Hybrid değilse veya Hybrid ama uzun yol veya şehir içi hızlı yol çok yapıyorsanız kullanmayınız.

LPG olan motorlar 40 ile başlamalı ve yağ eksiltme başlamasıyla 50, 60 olarak yükseltilmelidir.

Bizim ülkemizde 20 kullanırsanız ne olur? Çok kısa vadede bir şey olmaz.
Peki 30 veya 40 kullanırsanız ne olur? Herkes bu motorun 1 milyon km yapabileceğinden bahsedebilir.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #4900 : Temmuz 18, 2018, 21:30:31 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4901 : Temmuz 18, 2018, 22:25:45 »
Bu motora rusyanın kuzeyinde 20W-50, arabistan çöllerinde de 0W-20 koyarsanız ilk 10 bin km'de elinizde kalır.

Bu araçlar Japon, diğer batılı markalar genellikle Alman, yani kışları oldukça soğuk ve karlı geçen, yazları ise kısa ve ılık olan memleket ürünleri.

Dolayısiyle kitapçıklarda ilk olarak kullanılması gereken viskozite olarak verilen değerler, kendi ülkelerine uygun olandır ve KHK değil öneridir.

Yaşadığınız yere uygun olan viskoziteyi yine siz, kitapçıkta önerilen diğer seçeneklerden seçme durumundasınız.

"Eğer x viskoziteyi kullandıysanız, bir dahaki sefere 0W-20 kullanınız" kısmı tamamiyle o ülkeler için hazırlanmış kitapçıkların, üst akıl kullanılmadan tercüme edilip bizlere verilmesi neticesinde bu konu böyle uzayıp gitmektedir.

Bizim ülkemizde 1990 sonrası motorlarda, üretim tarihine ve teknolojisine göre Kışlık olarak 15W, 10W, 5W ve 0W kullanabilirsiniz.

Yazlık viskozite olarakda, yine 50, 40 ve 30 kullanılabilir.

Fakat 20 viskoziteyi, aracınız Hybrid değilse veya Hybrid ama uzun yol veya şehir içi hızlı yol çok yapıyorsanız kullanmayınız.

LPG olan motorlar 40 ile başlamalı ve yağ eksiltme başlamasıyla 50, 60 olarak yükseltilmelidir.

Bizim ülkemizde 20 kullanırsanız ne olur? Çok kısa vadede bir şey olmaz.
Peki 30 veya 40 kullanırsanız ne olur? Herkes bu motorun 1 milyon km yapabileceğinden bahsedebilir.

Yani 0w20 den 0w30 a gecmemi tavsiye eder misiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4902 : Temmuz 19, 2018, 02:15:37 »
5-30 candir tekin abinin dedigi gibi  :D
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #4903 : Temmuz 19, 2018, 11:13:28 »
Yani 0w20 den 0w30 a gecmemi tavsiye eder misiniz

Düşük viskozite kullanarak iç huzura erecekseniz 0W-30'a geçebilirsiniz uzun vadede sorun oluşturmaz,

Fakat bilgi olarak, Mobil 1 spesifikasyonlarının karşılaştırmasını yaşadığımız ülke bazında yaparsak;
ESP 0W-40, Fuel Economy 0W-30'dan Sülfatlanmış Kül oranı bakımından daha iyi bir yağ olduğunu görürüz.
Yüksek sıcaklıklarda daha kalın Yazlık 40 viskozitesinin üstün koruması, daha az kararan yağ rengi (gözle görebilsek) diğer bir faydasıdır.

Diğer taraftan Mobil 1 ESP Formula 5W-30, 0W-20'den Sülfatlanmış Kül oranı bakımından 0.6 ile daha üstündür hatta en iyisidir.

Sülfatlanmış kül, katalizör veya DPF'de partikül birikimine katkıda bulunan, yağ eskidiğinde koyu rengi veren madde.

Fakat viskozite arttıkça veya çok düştükçe oranı artan bir madde olma gibi bir durum olduğunu spesifikasyonlarda görüyoruz.
En düşük sülfat oranlı yağ en iyisidir gibi bir durum ortaya çıkmasın, öncelik yaşadığımız bölgenin ısı değerleridir.
Yani Kuzey avrupa yada Sibiryada çalışan yeni nesil bir motorun sülfat oranları daha yüksek bile olsa 0W-20 veya 0W-30 kullanması zorunludur çünkü öncelik motoru yağlamaktır.

Sonuç olarak, Türkiyede aracınız Hybrid olsa bile 5W-30 kullanmakta fayda var, eğer alt viskozite seçimi yapacaksanız 0W-40'dan şaşmayın.
Honda yetkili servisleri 0W-20 kullandıkları halde ben kendim götürerek Mobil 1 ESP 0W-40 API-SM kullanıyorum, önceki aracım Toyota Yaris Hybrid'te 5W-30 kullanımına geçilmesi için Toyotayı ikna etmiştim.

Sizler kullanmak istediğiniz farklı yağ markalarının spesifikasyonlarını karşılaştırarak doğru karara varın. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4904 : Temmuz 19, 2018, 15:32:34 »
Atilla Amca rampalardada yağ eksiltmeyi az da olsa normal mi kabul edelim?
Mehmetciğim Ufuk kardeşiminde dediği gibi 3sfe motorlar yapısal olarak biraz yağ eksiltiyor, arabayı aldığım kişi sıfır aldığı halde ezelden beri bir miktar eksilme yaptığını söylemişti, fabrika silindir ve sgman boşluğunu biraz yüksek tutmuş bunun faydası motorun çok az aşınma oranına sahip olması oluyor. benim 245 bindeki motor ( sırf motorun kompresyonunu ölçmek için set satın aldım) 170 psi kompresyon gösteriyor ki bu çok iyi bir değer, demek ki 5/40 ince geliyor onun için uzun dağ çıkışlarında yağ eksiltiyor, ya senin de belirttiğin gibi durumu kabullenip bu tip yollarda yağ kontrolu yapacağım yada 10/60 sentetik kullanıp eksiltme olayını bertaraf edeceğim. senin arabada böyle bir durum olması söz konusu değil fakat motorların yapısı gereği böyle uzun rampalarda yüksek devirde mutlaka bir miktar eksiltme olur, bunu da bütün markaların yağ sarfiyatı olarak 1000 km de 1 litre eksilme olur diye kullanıcı kitaplarına yazmasının sebebi budur.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #4905 : Temmuz 19, 2018, 17:29:20 »
.. demek ki 5/40 ince geliyor onun için uzun dağ çıkışlarında yağ eksiltiyor, ya senin de belirttiğin gibi durumu kabullenip bu tip yollarda yağ kontrolu yapacağım yada 10/60 sentetik kullanıp eksiltme olayını bertaraf edeceğim.

Atilla abicim, tekrar 10W-60'a geçmeden önce, hiç 5W-50 kullandın mı? Eğer bu yağ ile eksiltme yaşamazsan uzun yıllar 10W-60 kullanmana gerek kalmaz.

Mobil 1  FSx1  5W-50  API-SN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4906 : Temmuz 20, 2018, 02:23:05 »
Atilla abicim, tekrar 10W-60'a geçmeden önce, hiç 5W-50 kullandın mı? Eğer bu yağ ile eksiltme yaşamazsan uzun yıllar 10W-60 kullanmana gerek kalmaz.

Mobil 1  FSx1  5W-50  API-SN
Tekin kardeşim arabayı aldığımda 10/40 yağ kullanılıyordu ben de hemen mobil1 5/50 aldım, yağ eksilmesinde pek bir fark hissetmedim akabinde mobil1 10/60 kullandım yağ eksilmesi çok çok azaldı aşağı yukarı beş yıldır kullanıyordum fakat bizim kastamonu çok soğuk olduğundan yağ değiştirirken sıkıntı oluyordu, kutudan motora akması çok zaman alıyordu sırf o yüzden castrol edge fst titanium 5/40 a geçtim. ondada eksilme biraz fazlaca oldu. mobilin, cstrolun 10/50 si olsa hemen ona geçerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '17
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4907 : Temmuz 20, 2018, 10:10:54 »
Dostlar selam,

13 yıldır bindiğimiz 2005 model 1,6 vvti corolla için motor yağı araştırıyorum. Yazılanlara epey baktım ama kararsız kaldım. Araç 200bin km de ve lpg yok. Bu zamana kadar babam ilgilendiği için araçla arabanın yağını suyunu yeni öğreniyorum. Şimdide bakıma götüreceğim. Kaliteli yağ koymak istiyorum çünkü babam hep ustaya verirdi hangi yağı kullandığını bilmezdi Yardımlarınızı bekliyorum. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4908 : Temmuz 20, 2018, 11:10:09 »
tam 238 sayfa yağ konumuz var,bir göz atabilirsiniz.aracınızda yağ yakma varsa 10w/60 yoksa 5w/50 yağ kullanabilirsiniz.sizin aracın km sine uygun,herkesin sevdiği yağ markaları var,ben mobil 1 serisi tam sentetik olanı tercih ederim.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
  • 580 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4909 : Temmuz 20, 2018, 12:27:07 »
Dostlar selam,

13 yıldır bindiğimiz 2005 model 1,6 vvti corolla için motor yağı araştırıyorum. Yazılanlara epey baktım ama kararsız kaldım. Araç 200bin km de ve lpg yok. Bu zamana kadar babam ilgilendiği için araçla arabanın yağını suyunu yeni öğreniyorum. Şimdide bakıma götüreceğim. Kaliteli yağ koymak istiyorum çünkü babam hep ustaya verirdi hangi yağı kullandığını bilmezdi Yardımlarınızı bekliyorum. 
mobil1 5w50 yağı gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '05
« Yanıtla #4910 : Temmuz 20, 2018, 12:34:51 »
aynı aracı kullanıyoruz ve benım aracım 100000 kmde. castrol 5w30 kullanıyorum seninde kullanmanı öneririm çok başarılı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #4911 : Temmuz 20, 2018, 17:23:44 »
Arkadaşlar tavsiyeniz varsa acil ihtiyacım var spesifikasyondu SAE idi tarihti derken çorba oldum motul mu shell mi castrol mu bittim şuan.
Bana acil 5-30 yağ tavsiyesi.  :wacko:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '13
  • 102 kere teşekkür etti
  • 63 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4912 : Temmuz 20, 2018, 17:47:49 »
2006 model dizel aracımda Mobil1 ESP Formula 5-30 yağ kullanıyorum. Gayette memnunum.
10 bin km de veya yılda bir kere yağımı değiştiririm.
2006 Corolla HB Sol
2013 Civic FB7 Premium

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4913 : Temmuz 20, 2018, 18:22:54 »
Motor yağları ile ilgili zaten bölümümüz mevcuttur bu konu üzerinden devam edin.
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=1086.msg1079951;topicseen#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4914 : Temmuz 20, 2018, 18:26:27 »
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4915 : Temmuz 25, 2018, 09:46:57 »
2017 1.6 corolla benzinli aracımın yağ tapa contası ölçüleri nedir acaba piyasada nasıl bulabilirim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #4916 : Temmuz 25, 2018, 10:47:40 »
Motor yağları ile ilgili zaten bölümümüz mevcuttur bu konu üzerinden devam edin.
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=1086.msg1079951;topicseen#new

Matruşka..!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '14
  • 12 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4917 : Temmuz 28, 2018, 17:13:06 »
merhabalar kaan bey ve ufuk beyin tavsiyeleri doğrultusunda ve kendi kararım ile  0w-20 yağ ile aracımın 30bin bakımı izmir-tokullar servisinde yapıldı. araç izmirde kullanılıyor. yağın markası lique moly special tech aa 0w-20 5 lt. servis dışardan yağı kabul etti hatta ustalar baya bi inceledi yağı. umarım verim ve randıman alır, sorunsuz bir 10bin km sürüş deneyimi yaşarım. şimdilik gözlemlediğim araçta ivmelenme ve hızlanma arttı ses azaldı. fabrikasyon 0w-20 den sonra servis hep 5w 30 ile bakım yapmıştı.
herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4918 : Temmuz 28, 2018, 20:28:12 »
merhabalar kaan bey ve ufuk beyin tavsiyeleri doğrultusunda ve kendi kararım ile  0w-20 yağ ile aracımın 30bin bakımı izmir-tokullar servisinde yapıldı. araç izmirde kullanılıyor. yağın markası lique moly special tech aa 0w-20 5 lt. servis dışardan yağı kabul etti hatta ustalar baya bi inceledi yağı. umarım verim ve randıman alır, sorunsuz bir 10bin km sürüş deneyimi yaşarım. şimdilik gözlemlediğim araçta ivmelenme ve hızlanma arttı ses azaldı. fabrikasyon 0w-20 den sonra servis hep 5w 30 ile bakım yapmıştı.
herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

10 bin km ye kadar fabrikasyon yag vardi 0w20 oldugunu soyluyor bir cok kisi 20 bin km de 5w30  30 ve 40 bin bakiminda ise 0w20 kullandim menmunum 4 kisi full bagaj antalya 10 saat istiraat sonrasi antalyadan tekirdaga donus yaptik kayseriye gittik 17 18 saat istiraat sonrasi tekirdaga donduk full bagaj ve bes kisi ne aksirma ne oksurme hic bir sey yoktu tavsiye ederim 0w20  liqui moly nereden buldunuz orjinal mi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '14
  • 12 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4919 : Temmuz 28, 2018, 20:54:24 »
Merhabalar anil bey Lique molynin internet sitesinden yetkili satici ve distribitoru tespit edip distribütörün internet mağazasından temin ettim 5 lt şeklinde faturali orjinal eger isterseniz özelden firma ismi yazabalirim. Değerli tecrubenizi paylastiginiz icin tesekkur ederim bu viskozitenin yaz performansi sakin kullanicilar icin yeterli bencede. umarim hep boyle sorunusuz sürüşe devam ederiz forumdan cok sey öğrendim öğrenmeye de devam edecegim saygilar