Gönderen Konu: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 1577358 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #3100 : Nisan 08, 2016, 11:29:40 »
Ama soğuk motor daha çok aşınmaz mı? Şöyleki , daha geç ısınan araçta aşınma daha çok olmaz mı?
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #3100 : Nisan 08, 2016, 11:29:40 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 333
  • Model Yılı: '15
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3101 : Nisan 08, 2016, 11:38:50 »
Ama soğuk motor daha çok aşınmaz mı? Şöyleki , daha geç ısınan araçta aşınma daha çok olmaz mı?
Soguk motordan kasit sanirsam bekleyen yagin kartele suzulmesi ama yag ozelliginden oturu bulundugu yuzeyde bir miktarda olsa yapisik kaliyor. Mevcut yaglanma suresinin de ilk mars sonrasi cok cok kisa bir surede gerceklestigi soyleniyor. Yani motor tam isinmadan da yaglama islemi gerceklesiyor sanirsam.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3102 : Nisan 08, 2016, 12:44:19 »

Eğer bende yanlış araştırmadıysam E12 kasalardan E140-E160 kasalara kadar CNG sistemi ile satılıyor araçlar

Doğal gaza geçmiş yani adamlar

Merhaba Kaan, o yetkili Toyota sitesinin web adresini yayınlarsan iyi olur, CNG'li E160'ların fiyatlarını görelim. Hangi ülkede fabrikasyon üretmişler vs..
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3103 : Nisan 08, 2016, 15:09:26 »
Soguk motorda cevrilen devir onemli. Motor soguk ya da sicak calissin diye degil, belli isida calissin diyec(bunun da nedenleri var) uretiliyor Kaan. Yani soguk motora hic yag koyma, hemen isinir, ama bu asinmanin olmadigini gostermez.
Bu arada yag conta gorevi de goruyor.
Ikinci deger hava sicakligini (yuksek degeri) veriyorsa her sey acik. Antalya'da, yazin 40 derece oluyorsa, ikinci degeri 40 olan buna uygundur. Ama sadece 40 a da bakilmiyor, baska siniflandirmalar da var, ama dis hava sicakligini bu veriyorsa buna gore dusunmek mantikli geliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 65000
  • Model Yılı: '14
  • 305 kere teşekkür etti
  • 312 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3104 : Nisan 08, 2016, 15:47:45 »
Hayatımda anlamakta en çok zorlandığım konu bu oldu  :)
VW Golf 1.6 TDI & DSG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3105 : Nisan 08, 2016, 16:00:47 »
Hayatımda anlamakta en çok zorlandığım konu bu oldu  :)
Bir de motorun yaptığı o dalga, köpürtmesi. Anlayamazsın
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3106 : Nisan 09, 2016, 01:22:51 »
bu gün Suruçtan Antepe gittim. son 15-20 gundur motorun sesi de eskisine göre dizel gibi çıkıyordu. önceden brc enjektörlerinin sesini duyardım 15 gundur duymuyordum. Antepe gittim motor bildiğin dizel oldu :) bayadır da bu konuyu takip ediyorum, yağ haber gönderiyor dedim gittim toyotaya 200 tl bayıldım ve değiştirdim. yağcıya 5w-30 ile 5w-40 sordum 120-130 dedi, şurda bizim ustaya 10 lira verirsin değiştirir dedi kaliteli birde filtre veriyim 20 tl de o dedi ettimi 150 tl bende gittim toyotaya değiştirttim motorun sesi anında değişti. motor sıcaklığı 102 yi görüyordu 95 civarı oldu 98 i geçmedi.
  içindekinide servis koymuştu 27.800 km de 8 ay önce konulmuştu. araç bu gun serviste 32.800 de idi tamı tamına 5.000 km ve yağ benim deyişimle bozulmuş. ama hep uzun yol. 2 kez Ankara git gel 3500 km 2 kez Antep gitgel 750 km kalanıda Urfaya gitgel.
   5.000 km de yağ motor sesini değiştirir mi? kendim şahit oldum. servisten yağ aldığıma pişmanmıyım. buralarda yağ deiştirmeyi becerecek usta bile yok diyebilirim var sa da ben tanımıyorum :) mecbr kaldım. izinde Ankarada değişirim diyordum ama o yağ beni Ankara götürmezdi.
  bu tecrübemin sonunda, uzun yol kullanımım yoğun olacaksa kesinlikle kalın yağ tercih edeceğim mesela 5w-40 vea 0w-50.  Atilla abinin dediği gibi :)
   *310 km yol yapmışım (sadece lpg li kısım)  42 tl lpg yakmış 21.5 lt otoban  100 km de 7 lt 135 kr
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3107 : Nisan 09, 2016, 01:33:05 »
Biz 0w20 ile 5 ayda 10.000 km yaptık. Ne sesi değişmişti ne gidişi
Nerelere gidildi? Bursadan Maraş, Urfa, sonra o arada ben antebe geldim gittim kaçak göçek :)
Sonrasında Bursadan Bodruma gitti bagaj full araba full halde
Sonrasında Konyaya 2 kere git gel yaptı Bursadan, arada binmeler derken doldu
Bakıma ben götürdüm giderken yaldır yaldır gittik o kadar güzeldi ki gidişi , sesi :) eksilen yağ yoktu. değişen yağ rengi yada hissi , hiçbir şey yoktu
Bence araçta kullanılan yakıtın bir olumsuz etkisi var gibi ama ben emin değilim daha iyi bilen abiler yazmalılar. Çünkü 5 binde böyle olması bi acaba sorusu oluşturdu bende
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #3108 : Nisan 09, 2016, 08:43:42 »
Yakitin da etkisi vardir ama ben bir ayrintiya daha drgineyim Arif ve Kaan'in belirttikleri uzerine. Yag kullanim sure/km si icinde bozulmali mi, bozulmamali mi? Bence belli kullanim sonunda ozellikle kirlenmeli, bu isini yaptigini gosterir. Sonucta bir gorevi de kurum, capak ,mikron seviyelerde) vs temizleyip, hareketli sistemden bertaraf etmesi gerekir, zaten boyle olmasa yag filtresinin de luzumu olmazdi.
Hadi bakalim, simdi ne olacak konu? :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3109 : Nisan 09, 2016, 09:05:48 »
Yakitin da etkisi vardir ama ben bir ayrintiya daha drgineyim Arif ve Kaan'in belirttikleri uzerine. Yag kullanim sure/km si icinde bozulmali mi, bozulmamali mi? Bence belli kullanim sonunda ozellikle kirlenmeli, bu isini yaptigini gosterir. Sonucta bir gorevi de kurum, capak ,mikron seviyelerde) vs temizleyip, hareketli sistemden bertaraf etmesi gerekir, zaten boyle olmasa yag filtresinin de luzumu olmazdi.
Hadi bakalim, simdi ne olacak konu? :)
Bildiğim kadarıyla yağın rengi değişti diye de yağ bozuldu anlamı cikarilmamali.

Eğil de kulak ver ceddine, Türk'e kefen giydirmek hangi itin haddine!

***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #3110 : Nisan 09, 2016, 12:12:00 »
Bildiğim kadarıyla yağın rengi değişti diye de yağ bozuldu anlamı cikarilmamali.

Eğil de kulak ver ceddine, Türk'e kefen giydirmek hangi itin haddine!

Aynen, buradaki kastedilen bozulma renk ile ilgili, yoksa yag ozelliklerinde bozulma degil, acmak daha dogru olmus Talat. Icine giren partikullerin olusturdugu degisim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3111 : Nisan 09, 2016, 13:34:15 »
soru şu ?

alsanız elinize steteskopu , birisinin akciğerlerini dinleseniz ne anlarsınız ?
sesleri ayırt etmek için bilgi birikim tecrübe gerekir.

motoru istersen günlerce dinle. bozuk , yıpranmış motordaki sesleri bilmedikten sonra yağın bozulup motorun sesli çalıştığını nereden anlarsınız ? bunun sesi arttı demekle , bunda ekstra bir ses var demek bile bir kulak gerektirir.

şimdi konuşuyoruz. ben elde somut veri olmadan yapılan yorumlara şüpeci yaklaşıyorum. kendimde hissiyata dayalı yorumlar yaparım ama kimsenin kesin bilgi olarak almasını istemem. çünkü verdiğim bilgi kırıntısıdır. birleştikçe değer kazanır.

motor yağını ilk koyduğunuzda içinde katkı olmayan yağı kullanıyorsunuz. ama zamanla yağ içine değişik maddeler alıp incelir, yağ özelliği azalır. bu da klavuzda yazan - bilinen bir durumdur...

Türk e kefenle ne ilgisi var çözemedim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3112 : Nisan 09, 2016, 13:48:36 »
soru şu ?

alsanız elinize steteskopu , birisinin akciğerlerini dinleseniz ne anlarsınız ?
sesleri ayırt etmek için bilgi birikim tecrübe gerekir.

motoru istersen günlerce dinle. bozuk , yıpranmış motordaki sesleri bilmedikten sonra yağın bozulup motorun sesli çalıştığını nereden anlarsınız ? bunun sesi arttı demekle , bunda ekstra bir ses var demek bile bir kulak gerektirir.

şimdi konuşuyoruz. ben elde somut veri olmadan yapılan yorumlara şüpeci yaklaşıyorum. kendimde hissiyata dayalı yorumlar yaparım ama kimsenin kesin bilgi olarak almasını istemem. çünkü verdiğim bilgi kırıntısıdır. birleştikçe değer kazanır.

motor yağını ilk koyduğunuzda içinde katkı olmayan yağı kullanıyorsunuz. ama zamanla yağ içine değişik maddeler alıp incelir, yağ özelliği azalır. bu da klavuzda yazan - bilinen bir durumdur...

Türk e kefenle ne ilgisi var çözemedim :)
O benim tapatalk imzası açık kalmış diğer forumlarda yazıyordu toyota forumda da aktif olmuş ondan imza ekliyor.
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3113 : Nisan 09, 2016, 13:49:37 »
çok soru sorduğum için sanayide ustam beni kovmuştu, git başımdan işim bitince ben çağırırım seni diye :)
hem bilgi amaçlı hem merakımdan hem dikkatimden biraz detaycıyımdır. yolda teyp ten çok arabayı dinlerim.
yağım kesinlikle bozuldu gibi bi söylemim yok, benim deyişimle bu yağ bozuldu yada değişim istiyor dedim. özellikle çok sıcak ve uzun yolda kullandığım için, ayrıca burası bildiğiniz çöl, arabayı yıkayıp 15 dk sonra araca elinizi sürdüğünüzde hanımların tabiri ile bir karış toz oluyor, bu kadar ağır şartlarda toz-sıcak-uzun yol yağın böyle davranması normal diyorum. yola çıkmadan önce yağı kontrol etmiştim sarı-kahverengi idi, görüntü olarak iyi idi sadece motor sesi olarak farklı idi. malum brc enjektörleri sesli çalışır, brc sesini duymaktan örnek verdim, yağ değiştikten sonra seslerin normale döndüğünü bildirdim. bunlar benim kullanıcı yorumlarım. ustalar ve uzmanlar bu deneyimi yorumlayacaklardır elbet. benim söylediğim ve yanlış düşündüğüm yerleri söyleyeceklerdir ve bende doğrusunu öğrenmiş olacağım. durum bundan ibarettir yani.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3114 : Nisan 09, 2016, 19:24:28 »
çok soru sorduğum için sanayide ustam beni kovmuştu, git başımdan işim bitince ben çağırırım seni diye :)
hem bilgi amaçlı hem merakımdan hem dikkatimden biraz detaycıyımdır. yolda teyp ten çok arabayı dinlerim.
yağım kesinlikle bozuldu gibi bi söylemim yok, benim deyişimle bu yağ bozuldu yada değişim istiyor dedim. özellikle çok sıcak ve uzun yolda kullandığım için, ayrıca burası bildiğiniz çöl, arabayı yıkayıp 15 dk sonra araca elinizi sürdüğünüzde hanımların tabiri ile bir karış toz oluyor, bu kadar ağır şartlarda toz-sıcak-uzun yol yağın böyle davranması normal diyorum. yola çıkmadan önce yağı kontrol etmiştim sarı-kahverengi idi, görüntü olarak iyi idi sadece motor sesi olarak farklı idi. malum brc enjektörleri sesli çalışır, brc sesini duymaktan örnek verdim, yağ değiştikten sonra seslerin normale döndüğünü bildirdim. bunlar benim kullanıcı yorumlarım. ustalar ve uzmanlar bu deneyimi yorumlayacaklardır elbet. benim söylediğim ve yanlış düşündüğüm yerleri söyleyeceklerdir ve bende doğrusunu öğrenmiş olacağım. durum bundan ibarettir yani.

Bunlarda zor şart değilse, hangi şartlar daha zordur..!  :)

Kışlık ve Yazlık Viskoziteni kalınlaştırarak bakım periyodunu 10.000'e çıkarabilirsin.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • flying white legend
  • Kilometre: 200000
  • Model Yılı: '98
  • 9 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3115 : Nisan 09, 2016, 20:14:30 »
Tartışmasız Mobil dünyadaki en iyi yağ markasıdır. Motor yağı, Fren yağı, Debriyaj ve direksiyon yağında Mobil kullanıyorum en sonra şanzıman yağını da Mobil aldım ve ciddi anlamda vites geçişlerinde rahatlama oldu.
flying white legend

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3116 : Nisan 09, 2016, 20:24:38 »
Tartışmasız Mobil dünyadaki en iyi yağ markasıdır. Motor yağı, Fren yağı, Debriyaj ve direksiyon yağında Mobil kullanıyorum en sonra şanzıman yağını da Mobil aldım ve ciddi anlamda vites geçişlerinde rahatlama oldu.
Türkiye'de deseydiniz, bu kadar rekabetsiz bir ortamda belki size hak verebilirdim ancak "dünyadaki" derseniz iş değişir.

"Amsoil", "Valvoline", "Agip", "Motul", "Eneos", bu firmaları biraz araştırmanızı tavsiye ederim.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • flying white legend
  • Kilometre: 200000
  • 9 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3117 : Nisan 09, 2016, 20:28:08 »
Ufuk bey selamlar dünyada dedim çünkü biz uçaklarda maliyet açısından başka yağlar denedik fakat motorlarda ciddi sorunlar yaşadık Mobil Jet e geri döndük bu nedenle Dünyada dedim. Bizim dünyamız Türkiye :))
flying white legend

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 247500
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3118 : Nisan 10, 2016, 17:10:32 »

Cihan merhaba  aracım 1.5 gls accent lpgli motoru 200 kde 1 lt yağ eksiltiyordu aracım gitmiiyordu 10/60 mobil koyduktan sonra ite kaka her 100km de sonra 200kmde sonrada 300-400 kmde yağlayan bujiyi değiştirdim ve 2500 km sonra buji yağlamayı tam olarak kesti ve bu arada 10/60 üstüne ilave ettim 3 kutu yağ harcadım şuan 3800 küsür kmde aracım fırtına oldu yakıt ise kmde 50 kr. yakıyordu şehiriçi 30 kuruşa düştü yağ yakmayı kesmek üzere çok az yağ yakıyor tahminim 500 km 100-150 gr. Yani totalde 600 lira harcadım 2500 lira yerine elhamdüllillah 10/60 motoru tamir etti. yaşım 40 bu yapmış olduğum işlemi bir başkasıda herhangi bir aracına uygulayabilir tamirciye gitmeyin bu 10/60 yağı koyun 3. yağ değişiminden sonra veya yağ takviyelerinden sonra verim veriyor veyahut araç bu yağla 3000-4000 km yol yapması şart, ben araba alır satarım inanın bu araca binicem. tamircilere kulak asmayın. herkese başarılar.

Bu mesaja 1 cevap geldi.
Bu mesajda bahsedilenler: @cihanabana          donanımhaber sitesinden 10/60 mucizesi konusundan alıntıdır.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 10, 2016, 17:13:38
https://tablet.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=34005926&p=3
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3119 : Nisan 10, 2016, 17:15:41 »
Atilla abi benim düşüncelerime de bi yorum alabilirmiyim.