Gönderen Konu: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 1576108 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Site Başçavuşu
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 46 kere teşekkür edildi
1-) Yok 10-40. Yok 5- 40. Ne bu oranlar?
2-) 5.000 km ile 10.000 km de değiştirmek arasında ne fark var?
3-) Kaç ayda bir değiştirmek lazım kilometreyi doldurmadıysak...
4-) Ölçüm yaptığımda düşük gösteriyorsa bunun nedeni nedir?
5-) Yağ markası çok şey farkediyor mu?
6-) Katkı maddeleri işe yarıyor mu? Yarıyorsa ne işe yarıyor?Yaramıyorsa neden varlar?
7-) Bu karter tıpası (contası da olabilir) ve yağ filtresi her yağ değiştirilirken değiştirilir mi?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 7 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2006, 16:37:41 »
1) 10-40, 5-40 yok. 10W-40, 5W-40 var. Eskiden yağlar tek dereceliydi, viskozitesi yani, artık multigrade olarak adlandırılıyorlar. 5 ile 40 numara arası deerlerde karışım yağda denilebilir.  

10W, 5W olarak gördüğün değer kış değeri (W: winter). Sayı ne kadar küçülürse yağ o kadar inceliyor demek, kışın ince yağ makbüldür. 40 - 50 gibi gördüğün diğer değer ise en kalın değeri. Sıcaklık yükseldikçe nispeten kalın yağ makbül oluyor.  Aralığı geniş tutmakta fayda var bu yüzden benzinli turboların çoğunda 10w-60 önerilir. 0w-60 gibi özel yarış yağlarıda vardır.  

2) Yağa ve motora göre değişir, 5w-40, 0w-30 gibi yağlar tam sentetik olduğu için ( baz petrol yağı içermeyen, tümüyle labaratuar ortamında hazırlanmış kimyasal yağ ) 20 bin km.lere kadar dayanıklı oluyorlar. Eskiden yağ teknolojisi bu kadar gelişmiş değildi ve 3000 km.de değişmesi gerekiyordu yağın. Full sentetik yağların yanma-parlama derecesi yarı sentetiklere ve mineral yağlara göre daha yüksek olmaları nedeniyle bilinenin aksine ince oldukları halde fazla eksiltme yapmazlar.

3) Yağ filtresi kağıttan oluyor ve yağın asidi kağıdı bir süre sonra bozuyor eritiyor, 6 ayı geçirmemekte fayda var.

4) Kötü yağ, yağ yakmaya başlamış motor, ölçümün kaç km.de yapıldığına ve ne kadar eksilttiğine bağlı.

5) Araba markası çok şey fark ediyormu gibi bir şey bu. Zor şartlarda iyi yağ - kötü yağ farkını ortaya koyar bu genellikle yatak yada piston sarmak olarak sonuçlanır. Örneğin yarı sentetik olarak adlandırılan yağların ucuzları gerektiği kadar sentetik polimer içermiyor. Full sentetikleri olması gerektiği gibi full sentetik değil içine baz yağ karıştırıyorlar maliyeti düşürmek için. Köklü tanınmış firmaları tercih etmekte fayda var, ama fazla reklam yapanı değil. Castrol'ün yağ üretim fabrikası yok, nerde ucuz bulursa onu kutuya doldurup satıyor yani dandik yağ uzak durun mesela. Mobil - Esso - Shell - Petrofer - Gulf - Texaco - Elf & Total - Valvoline - Penzoil, şu an aklıma gelen kaliteli markalar.  

6) Yeni nesil kaliteli yağlarda katkı çok fazla var, sonradan eklenen katkılar yağın niteliğini bozuyor yarardan çok zarar veriyor. Özellikle tam sentetiklere asla katkı koymayın. Pazarlama başarısı bu katkıların varlığı, gazı verip satıyorlar. Araştırmak çok zor ve masraflı olduğu için kimse uğraşmıyor, yağ firmaları artık uyarıyor katkı koymayınız diye.

7) Karter tapası değil ama tapanın pulunu yani metal contasını değiştirmek faydalı bir şey.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38800
  • Model Yılı: '10
  • 34 kere teşekkür etti
  • 64 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 09, 2011, 16:38:28 »
Arkadaşalr Auris velvamitic için önerilen 0W20 yağ bu markada var japon markası Eneos Türkiye sitesinden baktım internetten sipariş telefon ile sipariş alıyorlar 12 adet  1lt lik kutu için yani 12lt için fiyatı 310 tl dediler sizce bu mark ayağ nasıl?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '16
  • 128 kere teşekkür etti
  • 184 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 09, 2011, 17:29:05 »
yahu 0W20 çok ince değil mi?
aracınız için bu numara yağın kullanıldığına emin misiniz?
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Nisan 09, 2011, 17:34:54 »
Kullanıcı El Kitabında yazan bu yağ bulunamazsa 4W30 diyor bir sonarki bakıma mutlaka 0W20 gerekir diye yazıyor...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 317000
  • Model Yılı: '94
  • 14 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 09, 2011, 19:06:30 »
Sentetik yag, Sustina adiyla piyasaya surulen yeni urun degilse bu fiyat cok yuksek bence.
Mobil 1 tam sentetik ya da Castrol tam sentetik kullanabilirsiniz.
Fe... :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Nisan 09, 2011, 19:26:48 »
teşekkürler Ahmet Bey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
« Yanıtla #7 : Temmuz 13, 2011, 00:36:00 »
İsmail bey aradığınız yağ ve numara doğrudur Eneos 0w20..Ben Eneosu 2 yıl Türkiye de Ülke genelinde sattım,güvenip rahatlıkla alabilirsiniz..Dünyanın 5.nci büük enerji firmasıdır..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Temmuz 13, 2011, 21:16:28 »
kaan bey teşekkür ederim ilk yağ değişiminde aracıma 5w30 yağ konuldu bir daha ki sefere mutlaka 0w20 koyacağım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Temmuz 14, 2011, 09:48:41 »
İsmail bey, 0W40 her şekilde 0W20 den iyidir. Hatta 0W40 bulunan yerde 0W20 kullanılmaz, 0W20 aramanıza değmez. Mobil 1 0W40 tam sentetik kullanın.

Toyotanın yeni motorları daha ince yağlar ile verimli çalışıyormuş, 0w30 daha iyi bir seçim olacaktır.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Temmuz 14, 2011, 11:51:57 »
Alper Bey Teşekkür ederim benim anlayamadığım konu; W den önceki rakam sanırım soğukta çalışma performansıyla ilgili orada sorun yok ancak W dan sonraki rakam Türkiye'deki yağlarda en düşük 30 bunun sebebi nedir acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Temmuz 14, 2011, 12:01:24 »
W dan sonraki rakam yağın 100 derecedeki akışkanlığıdır

yani

0w40
5w40
10w40

yağları çalışma sıcaklığında aynı akışkanlığa sahiptir. Ancak 0w40 diğerlerine göre bu akışkanlığa çok daha çabuk ulaşacağından motoru daha iyi korur.

Bu arada yukarıdaki mesajımı değiştirdim! Toyota ve Lexus yeni motorlarında daha ince yağları tercih ediyorlarmış.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Temmuz 14, 2011, 13:04:15 »
İnce yağ sanırım yakıt ekonomisi nedeniyle tercih ediliyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2011 Auris 1.6 elegant siyah
« Yanıtla #13 : Eylül 12, 2011, 10:53:28 »
herkese merhabalar.

yarın kısmet olursa 10 000 bakımına gideceğim ve servisteki bu 10/40 yağ kullanma muhabbeti hemde ekenomik olması bakımından yağımı kendim alıp götüreceğim. formda epey araştırma yaptım ama net bir sonuca ulaşamadım. sizce hangi yağı, hangi markayı vede kaç litre almalıyım. bakımda başka dikkat etmem veya yaptırmam gereken şeyler varmıdır. ön göğüsten çok bozuk yollarda bazen ses geliyor acaba onuda söyleyeyim mi? (ön göğüsü söküp daha kötü duruma getirmelerinden korkuyorum)

yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '11
  • 110 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Eylül 12, 2011, 10:58:10 »
Ömer bey yağ olarak mobil 0w40 tam sentetik yağ kullanabilirsiniz. Dizellerde yağ haznesi 4.3 litre. Benzinlilerde ne kadar onu tam olarak bilmiyorum. O bozuk yollarda gelen ses olayına gelecek olursak, ben 1000 bakımında bunu söyledim. Yaptılar ses bir süre kesildi daha sonra tekrar başladı. 10 bin bakımında da söyledim. Yine yaptıklarını söylediler ama yine değişen birşey olmadı. 20 bin bakımında da söyledim :) Yaptık dediler yine ama ses bu sefer daha fazla gelmeye başladı. Bence hiç dokundurmayın. Çünkü değişen birşey olmuyor.
Paran varsa Japon, yoksa alman. :nija:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Auris 1.6 132HP M/M
  • Kan Grubu: 0+
  • 54 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Eylül 12, 2011, 11:36:46 »
5-30 mobil 1 esp formula kesinlikle bu yağ diyebilirim. 10-40 koydurmayın arabanın sesi değişiyor. Serviste 5-30 isterseniz koyar, ama biraz tuzlu 150-180 arası sadece yağ tutar. Kendiniz alabilirsiniz. 4+1 alıp kendiniz götürebilirsiniz. 110 civarı tutar. Ön göğüse söylerseniz izolasyon uygularlar. Klimanın üst ünitesi aluminyum tarzı bir malzeme oradan yine ses gelmeye devam eder.
Kalitenin fiyatı VARDIR..!!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Valvematic 132 hp
  • Kan Grubu: AB+
  • 11 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Eylül 12, 2011, 13:06:41 »
herkese merhabalar.

yarın kısmet olursa 10 000 bakımına gideceğim ve servisteki bu 10/40 yağ kullanma muhabbeti hemde ekenomik olması bakımından yağımı kendim alıp götüreceğim. formda epey araştırma yaptım ama net bir sonuca ulaşamadım. sizce hangi yağı, hangi markayı vede kaç litre almalıyım. bakımda başka dikkat etmem veya yaptırmam gereken şeyler varmıdır. ön göğüsten çok bozuk yollarda bazen ses geliyor acaba onuda söyleyeyim mi? (ön göğüsü söküp daha kötü duruma getirmelerinden korkuyorum)

yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

Yaz ayları için  mobil 10w40 yağ uygun ve hesaplı hiç bir sıkıntı olmaz,kış ayları için 5w40 öneririm saygılar...
R 1 3 5
 └┼┼┤
   2 4 6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2011 Auris 1.6 elegant siyah
« Yanıtla #17 : Eylül 12, 2011, 19:20:10 »
yardımcı olan herkese teşekkürler.

saatlerdir formlarda yağ araştırıyorum ve kafam allak bullak oldu. en son mobil 1 esp fprmula 5w30 ile mobil 1 new life 0w40 arasında kaldım. ama halen karar verebilmiş değilim  :wacko:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Eylül 12, 2011, 19:29:20 »
yardımcı olan herkese teşekkürler.

saatlerdir formlarda yağ araştırıyorum ve kafam allak bullak oldu. en son mobil 1 esp fprmula 5w30 ile mobil 1 new life 0w40 arasında kaldım. ama halen karar verebilmiş değilim  :wacko:
Mobil1 new life tavsiye ederim .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • 110 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Eylül 12, 2011, 19:47:05 »
Paran varsa Japon, yoksa alman. :nija: