Gönderen Konu: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları  (Okunma sayısı 274565 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Dağhan Baştuğ

• Eski Toprak Toyotacı
  • Site Başçavuşu
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • 6 kere teşekkür edildi
1-) Yok 10-40. Yok 5- 40. Ne bu oranlar?
2-) 5.000 km ile 10.000 km de değiştirmek arasında ne fark var?
3-) Kaç ayda bir değiştirmek lazım kilometreyi doldurmadıysak...
4-) Ölçüm yaptığımda düşük gösteriyorsa bunun nedeni nedir?
5-) Yağ markası çok şey farkediyor mu?
6-) Katkı maddeleri işe yarıyor mu? Yarıyorsa ne işe yarıyor?Yaramıyorsa neden varlar?
7-) Bu karter tıpası (contası da olabilir) ve yağ filtresi her yağ değiştirilirken değiştirilir mi?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...
2001 Primera (Pik)

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı Murat Çelebi

• Fanatik Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2006, 16:37:41 »
1) 10-40, 5-40 yok. 10W-40, 5W-40 var. Eskiden yağlar tek dereceliydi, viskozitesi yani, artık multigrade olarak adlandırılıyorlar. 5 ile 40 numara arası deerlerde karışım yağda denilebilir.  

10W, 5W olarak gördüğün değer kış değeri (W: winter). Sayı ne kadar küçülürse yağ o kadar inceliyor demek, kışın ince yağ makbüldür. 40 - 50 gibi gördüğün diğer değer ise en kalın değeri. Sıcaklık yükseldikçe nispeten kalın yağ makbül oluyor.  Aralığı geniş tutmakta fayda var bu yüzden benzinli turboların çoğunda 10w-60 önerilir. 0w-60 gibi özel yarış yağlarıda vardır.  

2) Yağa ve motora göre değişir, 5w-40, 0w-30 gibi yağlar tam sentetik olduğu için ( baz petrol yağı içermeyen, tümüyle labaratuar ortamında hazırlanmış kimyasal yağ ) 20 bin km.lere kadar dayanıklı oluyorlar. Eskiden yağ teknolojisi bu kadar gelişmiş değildi ve 3000 km.de değişmesi gerekiyordu yağın. Full sentetik yağların yanma-parlama derecesi yarı sentetiklere ve mineral yağlara göre daha yüksek olmaları nedeniyle bilinenin aksine ince oldukları halde fazla eksiltme yapmazlar.

3) Yağ filtresi kağıttan oluyor ve yağın asidi kağıdı bir süre sonra bozuyor eritiyor, 6 ayı geçirmemekte fayda var.

4) Kötü yağ, yağ yakmaya başlamış motor, ölçümün kaç km.de yapıldığına ve ne kadar eksilttiğine bağlı.

5) Araba markası çok şey fark ediyormu gibi bir şey bu. Zor şartlarda iyi yağ - kötü yağ farkını ortaya koyar bu genellikle yatak yada piston sarmak olarak sonuçlanır. Örneğin yarı sentetik olarak adlandırılan yağların ucuzları gerektiği kadar sentetik polimer içermiyor. Full sentetikleri olması gerektiği gibi full sentetik değil içine baz yağ karıştırıyorlar maliyeti düşürmek için. Köklü tanınmış firmaları tercih etmekte fayda var, ama fazla reklam yapanı değil. Castrol'ün yağ üretim fabrikası yok, nerde ucuz bulursa onu kutuya doldurup satıyor yani dandik yağ uzak durun mesela. Mobil - Esso - Shell - Petrofer - Gulf - Texaco - Elf & Total - Valvoline - Penzoil, şu an aklıma gelen kaliteli markalar.  

6) Yeni nesil kaliteli yağlarda katkı çok fazla var, sonradan eklenen katkılar yağın niteliğini bozuyor yarardan çok zarar veriyor. Özellikle tam sentetiklere asla katkı koymayın. Pazarlama başarısı bu katkıların varlığı, gazı verip satıyorlar. Araştırmak çok zor ve masraflı olduğu için kimse uğraşmıyor, yağ firmaları artık uyarıyor katkı koymayınız diye.

7) Karter tapası değil ama tapanın pulunu yani metal contasını değiştirmek faydalı bir şey.

Çevrimdışı Hasan Uğur

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #2 : Ocak 03, 2013, 11:02:34 »
Arkadaşlar 2005 Toyota Avensis 1.6 benzinli aracıma (Lpg yok) Mobil 1 ESP Formula 5w-30 yağ koydum. Aracımın performansı hissedilir derecede, özellikle üst devirlerde arttı. Kendimi bildim bileli böyle iyi bir yağ görmedim. Aracın ortalama yakıt tüketimi 1 litre düştü. 7.7 lt ortalamayla gittiğim aynı güzergahtan artık 6.6 lt ile gidebiliyorum. Motor sesinde değişme azalma yok ama yağ hakikaten harika. Herkese tavsiye ederim.

Çevrimdışı tuncay sahin

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: AB+
  • 30 kere teşekkür etti
  • 162 kere teşekkür edildi
Ynt: Ynt: Motor Yağı İle İlgili Bütün Sorular ve Cevapları
« Yanıtla #3 : Ocak 04, 2013, 22:36:45 »
Arkadaşlar 2005 Toyota Avensis 1.6 benzinli aracıma (Lpg yok) Mobil 1 ESP Formula 5w-30 yağ koydum. Aracımın performansı hissedilir derecede, özellikle üst devirlerde arttı. Kendimi bildim bileli böyle iyi bir yağ görmedim. Aracın ortalama yakıt tüketimi 1 litre düştü. 7.7 lt ortalamayla gittiğim aynı güzergahtan artık 6.6 lt ile gidebiliyorum. Motor sesinde değişme azalma yok ama yağ hakikaten harika. Herkese tavsiye ederim.
Fazla para verdin  ya psikolojik olarak rahatlatıyon  kendini,Tam sentetik elette iyi ama, farkedermisin  bilemiyorum
2006 1.6 VERSO ELEGANT

Çevrimdışı Hasan Uğur

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis
  • Araç: Avensis
  • 2 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 05, 2013, 01:43:24 »
Fazla para verdin  ya psikolojik olarak rahatlatıyon  kendini,Tam sentetik elette iyi ama, farkedermisin  bilemiyorum

O kadar aptal değilim. Bu konuyla ilgili yeterince araştırma yaptım. İlk kez yağ koymadım aracıma. Aracımın yakıtı 1.1 litre düştü, ne yapayım şimdi inkar mı edeyim? Aracın üst devirlerdeki performansı açık açık hissedilir derecede arttı. Ne yapayım şimdi inkar mı edeyim?

Çevrimdışı Ibrahim Halil Tahtasız

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ocak 09, 2013, 01:05:22 »
2012 1.33 auris aracım da ilk defa yağ değişimi yapılacak 10.000 km yağ değişimi yapılacak geriye dönük 20 sayfa okudum ama pek bişey anlamadım şanlıurfada yaşıyorum kolya kolay sıfırn altına düşmeyen ve kışı az yaşayan bir şehir (iklim şartları gözünde bulundurularak)

5-30 mu 10-40 mı kullanmalıyım?

Çevrimdışı Sercan Karabulut

• Efsane Toyotacı
  • SAFİRusss... Altın Çocuk...
  • Model Yılı: '12
  • Kilometre: 43345
  • Kan Grubu: 0+
  • 298 kere teşekkür etti
  • 424 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ocak 09, 2013, 01:07:51 »
Her iki yağda uygundur, şahsen ben Tam sentetik olan 5-30 u kullanıyorum. Fiyat olarak biraz daha fazla ama tam sentetik.
2012 1.33 auris aracım da ilk defa yağ değişimi yapılacak 10.000 km yağ değişimi yapılacak geriye dönük 20 sayfa okudum ama pek bişey anlamadım şanlıurfada yaşıyorum kolya kolay sıfırn altına düşmeyen ve kışı az yaşayan bir şehir (iklim şartları gözünde bulundurularak)

arikushimikato Dr.Auris 1ND forever ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
facebook.com/AurisClubTurkey

Çevrimdışı Mahmut M.Dalı

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • 613 kere teşekkür etti
  • 396 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 09, 2013, 01:17:32 »

İkisi de değil bence tam sentetik 5w40 .

Çevrimdışı ismail DEĞERLİ

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 10 kere teşekkür etti
  • 30 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ocak 09, 2013, 01:23:45 »
Motor test değerlerini karşılayan bir yağ olsun yeter.Viskozite değerlerini yaşadığınız şehrin iklim koşullarına göre belirleyin.API SM,ya da daha iyisi İLSAC G-3 ya da daha iyisi bunlar benzinli için test değerleri.

• Hiperaktif Toyotacı
  • 10 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Ocak 09, 2013, 01:24:18 »
İLSAC GF-3 olacaktı özür.

Çevrimdışı atilla özdemir

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • 279 kere teşekkür etti
  • 377 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ocak 09, 2013, 11:55:15 »
İLSAC GF-3 olacaktı özür.
  castrol edge 5w40 veya mobil1 0w40 urfa sıcak olduğundan 40 lı ful sentetik tercih etmek lazım.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,1975 BMW 2002   http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı Ibrahim Halil Tahtasız

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ocak 09, 2013, 14:49:02 »
  castrol edge 5w40 veya mobil1 0w40 urfa sıcak olduğundan 40 lı ful sentetik tercih etmek lazım.

haklsınız sıcaklığı yazmayı unutmuşum yazın 55-60 dereceleri gördüğümüz oluyo. tavsiyeler için teşekkür servise sordum ama servis halen 10-40 kullanıyor urfa da.

Çevrimdışı Ercüment Enes KOLUMAN

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '01
  • Kilometre: 162800
  • Kan Grubu: A+
  • 290 kere teşekkür etti
  • 268 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 09, 2013, 16:00:01 »
haklsınız sıcaklığı yazmayı unutmuşum yazın 55-60 dereceleri gördüğümüz oluyo. tavsiyeler için teşekkür servise sordum ama servis halen 10-40 kullanıyor urfa da.

Ağrı da 10w40 antalyada da 10w40 servislerin vazgeçilmezi olan bir yağ kendiniz sentetik yağınızı alın götürün kafanız rahat olur.
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110hp  BENZİNLİ 

Simota Short Air İntake
Swimming coach :)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 10 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ocak 09, 2013, 16:20:12 »
Urfa için son rakam 40 olmalı bence de.İklim koşulları nedeniyle.

Çevrimdışı önder Deniz

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ocak 19, 2013, 00:08:14 »
arkadaşlar, bir sorum olacak bilen varsa açıklaması beni mutlu edecektir. Bugün arabamın yağını değiştirdim. Aracım 2005 1.6 corolla sol. bende yağ vardı castrol enduro, üstünde bir şey yazmıyordu dikkatimi çekmemiş. açıklamalarında dizel motorlar için yazıyor. yağ 10/40, ama dizeller için yazması sorun mu sizce ?

Çevrimdışı Mahmut M.Dalı

• Efsane Toyotacı
  • 613 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ocak 19, 2013, 00:24:50 »
arkadaşlar, bir sorum olacak bilen varsa açıklaması beni mutlu edecektir. Bugün arabamın yağını değiştirdim. Aracım 2005 1.6 corolla sol. bende yağ vardı castrol enduro, üstünde bir şey yazmıyordu dikkatimi çekmemiş. açıklamalarında dizel motorlar için yazıyor. yağ 10/40, ama dizeller için yazması sorun mu sizce ?

Önder bey sorunuzu diğer konuda yanıtladım . Kafanıza takmayın kullandığınız yağ aracınızın performans değerlerini fazlası ile karşılıyordur .

Çevrimdışı önder Deniz

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Ocak 19, 2013, 01:03:47 »
Önder bey sorunuzu diğer konuda yanıtladım . Kafanıza takmayın kullandığınız yağ aracınızın performans değerlerini fazlası ile karşılıyordur .
Teşekkürler Mahmut Bey.

Çevrimdışı Mahmut M.Dalı

• Efsane Toyotacı
  • 613 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ocak 19, 2013, 02:11:54 »

Çevrimdışı atilla özdemir

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • 279 kere teşekkür etti
  • 377 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ocak 19, 2013, 12:28:39 »
Önder kardeşim enduron ful sentetik 10w40 dizel motor yağı. çok güçlü bir dizel motor yağı, fakat benzinlilerle uyuşması hakkında hiçbir bilgi verilmemiş. yani benzinli motor yağı değil. sanıyorum yüksek devire uymayan fakat basınca korkunç dayanıklı bir yağ. ben senin yerinde olsam 4000 deviri asla geçmem, bu taktirde motora süper koruma sağlar.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,1975 BMW 2002   http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı önder Deniz

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ocak 19, 2013, 18:21:10 »
Önder kardeşim enduron ful sentetik 10w40 dizel motor yağı. çok güçlü bir dizel motor yağı, fakat benzinlilerle uyuşması hakkında hiçbir bilgi verilmemiş. yani benzinli motor yağı değil. sanıyorum yüksek devire uymayan fakat basınca korkunç dayanıklı bir yağ. ben senin yerinde olsam 4000 deviri asla geçmem, bu taktirde motora süper koruma sağlar.
Atilla Abi, yüksek devir zaten basınç anlamına gelmiyor mu ? basınç derken neyi kastettiğini anlamadımda. Valla koyduk zaten yağı, kullanıyorum bakalım. inşallah olmaz bir şey  :)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #19 : Ocak 19, 2013, 18:21:10 »

Etiketler: