Gönderen Konu: Yaris Sorunlar ve Tecrübeler  (Okunma sayısı 14929 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MEHMET KİMİR

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
Ynt: Yaris Sorunlar ve Tecrübeler
« Yanıtla #20 : Eylül 17, 2009, 23:37:18 »
arkadaşlar benim yaris 1,3 MT yazıyor ruhsatta
MT , Luna, bunlar ne anlama geliyor selamlar

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Eylül 17, 2009, 23:37:18 »

Çevrimdışı Timuçin Kızılay

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
« Yanıtla #21 : Eylül 17, 2009, 23:47:14 »
Benim Yaris de ilk başlarda bir an önce 5. vitese ulaşmaya çalışır gibi hızlı hızlı vites değiştirip yokuşlarda zorlanıyordu. Bakıma götürdüğümde MMT vitese kalibrasyon yapıldı, artık gaza çok basarsam çabuk vites değiştirmiyor ama gaza sakin basarsam yine hızlı hızlı yükseltiyor, ben de düz yolda gaza sakin basıyorum, yokuşta zaten alışkanlıkla fazla basıyorum ve çabucak vites yükseltmeden çıkıyor yokuşu. Olur da çok dik ve uzun yokuş olursa da ES tuşuna basıyorum o da daha geç vites değiştirip motoru yüksek devirde kullanıyor.

Yokuşlarda geri kayma olayı da, Araba kullanmayı 74 model VW kaplumbağada öğrendiğim için kalkış yaparken refleks olarak elim hemen el frenine gidiyor, öyle alışmışım ki düz yolda bile kalkışlarda el freni kullanıyorum farkında olmadan, haliyle yokuşta kaydırma sorunu da yaşamıyorum. Sanırım bazı modellerde "yokuş kaydırmama sistemi" diye geçen ilavenin yaptığı da kalkışlarda bir iki saniye el frenini otomatik olarak çekmek.
All I ask is a tall ship and a star to steer her by...

Çevrimdışı Ramazan KURU

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Eylül 18, 2009, 00:46:58 »
arkadaşlar benim yaris 1,3 MT yazıyor ruhsatta
MT , Luna, bunlar ne anlama geliyor selamlar

Mehmet bey MT dediği Manuel Vites. Luna dediği ise o yıllarda terra model yokmuş terra yerine Linea Luna varmış yani standart donanımda klima,çelik jant, elektrikli ayna vs ekstra donanımlar olmadığını belirtir. O yıllardaki Linea Sol modellerde ise klima,çelik jant, elektrikli aynalar vs bir kaç ekstra donanım daha olduğunu belirtir. İyi forumlar.
Burak Tolga Erdoğan Kardeşimizi Saygıyla Anıyoruz.
Bir zamanlar Yaris i vardı :S

Artık Corolla sı var :)

Çevrimdışı MEHMET KİMİR

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #23 : Eylül 23, 2009, 22:05:59 »
teşekkürler ramazan bey
bilgilendirdiğiniz için
selamlar

Çevrimdışı Osman Sezen

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Toyota Modeli
« Yanıtla #24 : Ekim 01, 2009, 14:20:13 »
Arkadaşlar merhaba, 3 ay önce 2003 1.0 MMT Yaris aldım. Daha önce Triptrpnic araç kullanmamıştım.
Araçta otomatik yada triptronic olarak bekleme zamanı uzarsa kendiliğinden boşa geçiyor. Arabayı stop edip tekrar çalıştırmadan da bu sorun düzelmiyor. Yoğun trafikte 2-3 kez başıma geldi. Bu şekilde sorunla karşılaşan varmı içinizde?
Diğer bir konu; elinde Yaris kullanım kitapçığının .pdf dosyası olan varmı? :) Aracım 62000 de, bu aşamada yapılacak rutin bakımlar hangileri, paylaşabilirmisiniz.
1.0 MMT kullanan ve yakıtını hesaplayan varmı? Herkese kazasız günler diliyorum.
Teşekkürler
Birinin elinde çekiç varsa, karşılaştığı her meseleyi çivi gibi görmeye başlar...

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #25 : Ekim 01, 2009, 14:28:46 »
Arkadaşlar merhaba, 3 ay önce 2003 1.0 MMT Yaris aldım. Daha önce Triptrpnic araç kullanmamıştım.
Araçta otomatik yada triptronic olarak bekleme zamanı uzarsa kendiliğinden boşa geçiyor. Arabayı stop edip tekrar çalıştırmadan da bu sorun düzelmiyor. Yoğun trafikte 2-3 kez başıma geldi. Bu şekilde sorunla karşılaşan varmı içinizde?
Diğer bir konu; elinde Yaris kullanım kitapçığının .pdf dosyası olan varmı? :) Aracım 62000 de, bu aşamada yapılacak rutin bakımlar hangileri, paylaşabilirmisiniz.
1.0 MMT kullanan ve yakıtını hesaplayan varmı? Herkese kazasız günler diliyorum.
Teşekkürler

Bendeki 1.0 Yaris 2006 model, sizdekinden bir sonraki kasa olduğundan bir sürü şeyi değişmiş olabilir, benim bildiğim sizin aracın motoru 4 silindirken bendeki 3 silindirli.

MMT vitesin boşa geçme sorunu kalibrasyonuyla ilgili olabilir. Benim Yaris'in vites geçişleri de biraz sert ve tuhaf geliyordu, bakıma götürdüğüm yerde bilgisayara bağlayıp kalibrasyon yaptılar ve düzeldi. En kötü ihtimal debriyaz baskı balatası tükenmiştir.

Bendeki 1.0 mmt Yaris yakıt tüketimim İstanbul trafiğinde çoğunlukla Aksaray Halkalı arası E5 yolu trafiğinde 20 liralık benzinle ortalama 100km gidiyorum. Benzini BP'den almışsam 95-96km gidiyor, Shell'den aldığım benzin 101-102km gidiyor yaklaşık. Tabi ben çok sakin kullanıyorum.
Uzun yolda, otobanda 100-110 ile gidince birazcık daha az yakıyor ama yolu boş bulup gaza çok basınca çok yakıyor.

Çevrimdışı selman sözener

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • SıNıRı AŞıNCa SıNıR YoKTuR.
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #26 : Ekim 01, 2009, 18:18:49 »
Herkese merhaba 2000 model 1.3 mt Yaris aracımın motor yağını değiştireceğim toyota servisi ile görüştüm 10/40 kullanın dediler. Mobil 1 almayı düşünüyorum.

1-) Motor yağını yarı sentetik mi yoksa tam sentetik mi kullanacağım bilemedim?
2-) Ayrıca yağ filtresininde markası oluyor mu? Yoksa herhangi bir yağ filtresi ile değiştirilebilir mi?
3-) Aracım 90.000'e geldi baktırmam gereken ya da değişmesi gereken parçalar nelerdir?

Tecrübeli kullanıcıların yardımlarını bekliyorum.
Cevaplarınız için teşekkür ederim..

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #27 : Ekim 01, 2009, 18:37:02 »
Herkese merhaba 2000 model 1.3 mt Yaris aracımın motor yağını değiştireceğim toyota servisi ile görüştüm 10/40 kullanın dediler. Mobil 1 almayı düşünüyorum.

1-) Motor yağını yarı sentetik mi yoksa tam sentetik mi kullanacağım bilemedim?
2-) Ayrıca yağ filtresininde markası oluyor mu? Yoksa herhangi bir yağ filtresi ile değiştirilebilir mi?
3-) Aracım 90.000'e geldi baktırmam gereken ya da değişmesi gereken parçalar nelerdir?

Tecrübeli kullanıcıların yardımlarını bekliyorum.
Cevaplarınız için teşekkür ederim..

Benim Yaris'i 20bin bakımı için Güngören'deki Toyotronic adlı özel servise götürmüştüm. Servisin sahibi Mithat usta hakkında bu forumda iyi şeyler yazıldığı için orayı seçmiştim. Yağ olarak Mobil 1 yarı sentetik 10/40 yağ kullanmıştı, yağ filtresini de orjinalinden değiştirmişti, orjinal olmayan yağ filtresi sorun çıkarabilir dediğini hatırlıyorum. Benim arabamı aldığımda 20bin km'de yağ değişimini eski sahibi yaptırmıştı ama yağ filtresi orjinal değildi, yağın da ne olduğu belli değildi, yazın uzun yola çıkmadan önce içim rahat olsun diye 20bin bakımını 24bin km'de tekrardan yaptırmıştım. 20'bin bakımı ile ilgili Toyota'nın bastırdığı uzun bir kontrol listesi üzerinden bir sürü kontrol yaptılar, yağ + yağ filtresi + hava filtresi orjinalleriyle değiştirildi, MMT vitesin kalibrasyonu yapıldı ve toyota orjinal servislere göre çok makul işçilikle halloldu. Birkaç ay sonra 30bin bakımı için yine aynı yere gitmeyi düşünüyorum.

Çevrimdışı mehmet aşkın

• *
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #28 : Ekim 08, 2009, 19:42:17 »
öncelikle buraya yeni üye oldum herkese selamlar...
ben grandepunto sahibiyim ve grandepuntotr sitesinin ilk üyelerinden biriyim belki bu siteyi duymuşsunuzdur....
ikinci bir araba olarak eve 2004 toyota yaris mmt vites almayı düşünüyoruz ve bir tane aracı almaya yaklaştık fakat 1.0 ve1.3 motor arasında kararsız kaldık örneğin bende ki grandepunto dizel 1.3.90bg toyota yaris hakkında fazla bilgim yok ilgili konuları okudum ama tam anlamıyla bir sonuca varamadım...1.0 65 beygir 1.3 yetmiş beş galiba bu on beygirlik fark çok açık belli ediyor mu aracın çekişi nasıl kasa hafif olduğu için çok zorlanmasa gerek bir de satılık ilanlarına bakıyorum hep 1.0 var 1.3 yok 1.3 çok mu tutuluyor satarken zorluk çekermiyiz bu konularda yardımcı olursanız sevinirim....bu aracın 1.0 mmt kullananların daha çok yorumu yok mu acaba..

Çevrimdışı Emre Ozan

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '09
  • Kilometre: 44444
  • 2 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Ekim 08, 2009, 20:02:32 »
1.4 Dizel kullanıcısıyım, kesinlikle tavsiye ederim :) Eğer dizel alamıyorsanız 1.3 olanı tercih edin bence ;)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #30 : Ekim 08, 2009, 20:48:21 »
1.4 Dizel kullanıcısıyım, kesinlikle tavsiye ederim :) Eğer dizel alamıyorsanız 1.3 olanı tercih edin bence ;)

Ben de 1.0 kullanıcısıyım. Yalnızca şehiriçi kullanacaksanız 1.0 alın ama ara sıra tatile çıkarım ya da şehiriçinde çevreyoluna da çıkarım diyorsanız kesinlikle dizel olanı ya da 1.3 olanı alın. 1.0 ile 1.3 arasında yakıt tüketimi olarak fazla fark yokmuş diye duydum ama 1.0 uzun yolda biraz zorlanıyor. Sakin giderim, kamyonların bile beni sollamasına aldırmam, 90'ı geçmem, otoyolda bile en çok 120 ile giderim diyorsanız 1.0 yeterli ama uzun yolda dik bir tırmanışta öndeki kamyonu rahat sollayabilmek istiyorsanız 1.0 motor güçsüz kalıyor.

Çevrimdışı Hakkı Saygılı

• Site Yöneticisi
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • 17 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Ekim 08, 2009, 22:04:49 »
ben grandepunto sahibiyim ve grandepuntotr sitesinin ilk üyelerinden biriyim belki bu siteyi duymuşsunuzdur....
ikinci bir araba olarak eve 2004 toyota yaris mmt vites almayı düşünüyoruz ve bir tane aracı almaya yaklaştık fakat 1.0 ve1.3 motor arasında kararsız kaldık örneğin bende ki grandepunto dizel 1.3.90bg toyota yaris hakkında fazla bilgim yok ilgili konuları okudum ama tam anlamıyla bir sonuca varamadım...1.0 65 beygir 1.3 yetmiş beş galiba bu on beygirlik fark çok açık belli ediyor mu aracın çekişi nasıl kasa hafif olduğu için çok zorlanmasa gerek bir de satılık ilanlarına bakıyorum hep 1.0 var 1.3 yok 1.3 çok mu tutuluyor satarken zorluk çekermiyiz bu konularda yardımcı olursanız sevinirim....bu aracın 1.0 mmt kullananların daha çok yorumu yok mu acaba..

Mehmet Bey, öncekle kendinizi Tanışma bölümü altında ayrı bir başlıkta tanıtıp, profil bilgilerinizi de tamamlayabilir misiniz?

1.3 Yarisler her iki kasada da 87 beygirdir ve 1.0 ile arasında özellikle yüksek devirlerde çok fark vardır. Bu da rampada, sollamada ve yüklü kullanımda oldukça fark eder. Tavsiyem imkanınız varsa 1.3 veya daha da varsa dizeldir.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı Utku Çay

• Eski Toprak Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '06
  • Kan Grubu: AB+
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Ekim 08, 2009, 22:08:30 »
Araçta otomatik yada triptronic olarak bekleme zamanı uzarsa kendiliğinden boşa geçiyor. Arabayı stop edip tekrar çalıştırmadan da bu sorun düzelmiyor. Yoğun trafikte 2-3 kez başıma geldi. Bu şekilde sorunla karşışan varmı içinizde?
Teşekkürler

başınıza gelen mmt şanzımanın arızalı olduğunu gösterir bir durumdur, yetkili servise başvurun
Bodrum

Çevrimdışı mehmet aşkın

• *
« Yanıtla #33 : Ekim 09, 2009, 14:08:55 »
cevaplarınız için teşşekkür ederim pofil bilgilerimi tamamlıycam tanışma bölümüne yazacak vaktim olmadığı için direk buraya yazdım orayada yazarım...
demek 1.3 tavsiye ediyorsunuz 1.3 satılık olanı da daha az gördüğüm kadarıyla araştırmya devam edeyim....

Çevrimdışı erhan özkantarcı

• *
« Yanıtla #34 : Ekim 11, 2009, 22:00:37 »

bende şehir içi kullanıcaksanız 1.0, uzun yolla sık çıkacaksanız 1.3 tavsiye ediyorum. yakıt tüketimi ikisi arasında çok fark yok benim dikkatimi çeken ve rahatsız olduğum konu 1.0 ların doğal olarak daha çok zorlanmaları sonucu daha gürültülü olmaları. Uzun yolda bu gerçekten rahatsız edici olabiliyor. Dizelleri konusunda hiç bir fikrim yok.

1.0 MMT kullanıyorum, 1. sayfada uzun uzun anlattım kendi şikayetlerimi araçlar ilgili olarak. Sorunsuzluğu zaten dillere destan bir araç. Aracın iç ferhalığı kullanılışlılığı, şehir içinde pratik kullanımı, tasarım olarak sempatikliği, her açıdan mükemmel, özellikle ön göstergeler gerçekten süper. Başka arabalara binince farkını daha çok anlıyorsunuz. Ben göğsümü gere gere tavsiye ederim Yaris'i. Benim 2. aracım 2000 model Polo yemin ederim bin pişmanım aldığıma, elime 3-5 para geçtiğinde ilk işim satıp Toyota almak olacak. Bu sefer Corolla alırız işallah....

Çevrimdışı M. Özgür UZUN

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #35 : Ekim 21, 2009, 17:52:44 »
evet arkadaşlar, bir süredir girememiştim, bundan sonra daha katılımcı olmaya çalışacağım, benim başım dertte :) baskı balata değişecek toplam maliyet 1000 TL. hayırlı uğurlu olsun :)

Çevrimdışı Osman Sezen

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Toyota Modeli
« Yanıtla #36 : Kasım 06, 2009, 11:34:17 »
başınıza gelen mmt şanzımanın arızalı olduğunu gösterir bir durumdur, yetkili servise başvurun

Utku selam. MMT şanzımanlardaki bu durum kronik bir problem gibi sanırım. Bir çok kişi aynı problemden muzdarip. Serviste kalibrasyon yapılarak çözülebilirmi acaba. (Servis ile ilişkili olduğunu varsayarak soruyorum).
Birinin elinde çekiç varsa, karşılaştığı her meseleyi çivi gibi görmeye başlar...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #36 : Kasım 06, 2009, 11:34:17 »

Etiketler: