Toyota Club Türkiye

Haberler => Otomobil Dünyasından Haberler => Konuyu başlatan: Mustafa Tekin (15354) - Ağustos 23, 2016, 22:45:24

Başlık: İkinci El Araç Satışında Yeni Uygulamalar
Gönderen: Mustafa Tekin (15354) - Ağustos 23, 2016, 22:45:24
(http://img.sinavs.com/images/2016/08/26/1BfUtP.jpg)
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenlemeye göre ikinci el araçta yeni bir dönem başlayacak. Peki neler değişecek? İşte yanıtı...

1- HERKES İKİNCİ EL SATAMAYACAK
Düzenlemeyle herkes ikinci el araç alım satımı yapamayacak. Bakanlık veya galerici odaları tarafından verilecek yetki belgesiyle alım satımlar yapabilecek.

2- YETKİ BELGESİ KİMLERE VERİLECEK?
Yetki belgesi vergi levhası, iş yeri açma ruhsatı, oda kaydı olan ve odalara müracaat edecek kişilere verilecek. Yapılan değerlendirme sonucu Bakanlık tarafından ‘ikinci el araç alım satımı yapabilir’ diye bir yetki belgesi verilecek. Noterlerde de bu belgelerle satış yapılacak.

3- ARAÇ SATIŞINA SINIRLAMA
Düzenlemeye göre vatandaşlar yılda 3'ten fazla ikinci el araç satışı yapamayacak.

4- İkinci el taşıt ticareti yapmayan esnaf ve sanatkarlar ile tacir olmayan özel hukuk tüzel kişilerinin de bir yıl içinde 3’ten fazla ikinci el taşıt satışı yapabilmeleri, bu taşıtların en az 3 yıldır kendileri adına tescilli olması şartına bağlanıyor. Böylece ikinci el taşıt ticaretindeki kayıt dışı faaliyetler ile vergi kayıplarının önüne geçilmesi, merdiven altı galerilerinin ortadan kalkması planlanıyor.

5- İKİNCİ EL OTO PAZARLARI NE OLACAK?
Bu tip pazarlarda artık ancak belgesi olanlar alım-satım yapabilecek.

6- ARAÇLARA "TANITIM KARTI"
Satışa sunulan taşıtın üzerinde, taşıtı tanıtıcı bilgilerin yer aldığı "tanıtım kartı" bulundurulması öngörülüyor.

7- TAŞIT BİLGİLERİ ŞEFFAFLAŞACAK
İşletmeler satılacak taşıta ilişkin ekspertiz raporu alacak ve bir kopyasını alıcıya teslim edecek. Böylece taşıtın durumuna ilişkin tüm bilgilere sahip olacak tüketiciler, bu bilgilerin gerçek olup olmaması konusunda endişe taşımayacak.

8- İKİNCİ EL TAŞITLARA GARANTİ
10 yaş veya iki yüz bin kilometrenin altındaki taşıtların motor ve şanzıman gibi önemli parçaları, satışı yapan veya satışa aracılık eden işletmenin garantisi altında olacak. Söz konusu garanti, satıştan itibaren 6 ay veya 10 bin kilometre boyunca geçerli olacak.

9- Garanti süresinde oluşan arızalar, işletme tarafından 3 ay içinde giderilecek ve araç sahibine arıza süresince kullanılmak üzere ücretsiz ikame bir taşıt verilecek.

10- NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?
Düzenleme ilgili kurum ve kuruluşlardan gelen görüşlerin değerlendirilmesinin ardından en kısa sürede yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilecek.

Kaynak: NTV
http://www.ntv.com.tr/galeri/ekonomi/ikinci-el-arac-satisinda-yeni-donem,tJ2Bedu9O027_flfyrZtmA (http://www.ntv.com.tr/galeri/ekonomi/ikinci-el-arac-satisinda-yeni-donem,tJ2Bedu9O027_flfyrZtmA)
Başlık: Ynt: İkinci El Araç Satışında Yeni Uygulamalar
Gönderen: Mehmet Öztürk (7160) - Ağustos 26, 2016, 09:17:21
Vergi işine birşey demeyeceğim ama 8. ve 9. madde garip geldi :). Ben arabayı alıp 6 ay içerisinde sürekli gaz kesici ayarda araba kullanırsam motor da 4. ayda kol çıkartırsa ohh mis gibi bedavaya yeni motor yaptırılacak. Bence mantıklı değil.
Başlık: Ynt: İkinci El Araç Satışında Yeni Uygulamalar
Gönderen: Mustafa özer (34205) - Ağustos 26, 2016, 11:13:47
bu galericilerin ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değil. ikinci el araç alım satım işleri resmen bir çıkmaza sürükleniyor.
Başlık: Ynt: İkinci El Araç Satışında Yeni Uygulamalar
Gönderen: Kerem Karaca (25777) - Ağustos 27, 2016, 15:14:49
örnek:
ikinci el bi araç aldım 3 / 4 ay kullandım fakat ısınamadım ya da küçük geldi ya da yeni bebeğimiz oldu, büyüğüne/kalitelisine/hoşuma gidene/ekonomik olana/ artık neyse binmek istedim... sırf 3 yıl üzerimde kalmadı diye satışını yapamayacak mıyım? zaten bir alay çakal dolu olan galericiler gibi başka galericilerin türemesine sebep olacağı gibi halihazırda varolan galericilerin ekmeğine yağ sürecektir. Misal sahibinden.com final otomotiv...
Başlık: Ynt: İkinci El Araç Satışında Yeni Uygulamalar
Gönderen: Mutlu Tekir (30216) - Ağustos 27, 2016, 16:18:11
Arkadaşlar, abiler. Kimse aracını satamayacak demiyor. Vatandaşın al sat işinden para kazanıp vergi kaçırılmaması için önlem getirilmeye çalışılıyor. 3-4 ay binip araçtan sıkılanlar için de yılda 3 araç satabilecek deniyor. 3 ayda 1 araç değiştirebilirsin yani.
Ha çok mu sıkıldın her ay mı değiştiriyorsun? Bizim milletimiz bunun çözümünü bulamaz mı? Annesi, babası, kardeşi, eşi, çocuğu üstüne alıp satar, yine bir şekilde yapar. :) Dert etmeyin yani.
Başlık: Ynt: İkinci El Araç Satışında Yeni Uygulamalar
Gönderen: Mahmut DAMAT (31982) - Ağustos 27, 2016, 18:04:31
Bu kanun için şimdilik bir şey demiyorum. Fakat; ikinci el araç satışında ciddi bir iş yapılacaksa sigorta şirketlerinin piyasada sattığı ağır hasarlı veya pert kayıtlı araçların satışı üzerine çalışma yapılmalı.
Başlık: Ynt: İkinci El Araç Satışında Yeni Uygulamalar
Gönderen: Eyüp ORMAN (32583) - Ağustos 27, 2016, 22:05:26
onu yapmazlar mahmut bey. agır hasarlı veya pert arabayı tekrar neden pıyasaya suruyorsunuz zaten temınat kapsamında parası alınmıs. ayırın dırek hurdaya gıtsın. parca fıyatına satmaktansa sagını solunu boyayıp kakalamak daha karlı bı ıs cunku.
bu ısten nemalanan o kadar cok kısı varkı eksperınden kaportacısına servısıne kadar cok buyuk bı sektor delı paralar donuyor o yuzden kaldırmazlar. bu gozunu para burumus kansızlar yuzunden sıgorta prımlerı yuksek cıkıyor. haram zıkkım olsun.
Başlık: Ynt: İkinci El Araç Satışında Yeni Uygulamalar
Gönderen: Mutlu Tekir (30216) - Ağustos 27, 2016, 22:15:58
Otomobil üreten bir memleket olmadığımız için maalesef bu tür pert araçların piyasaya sürülmesi normal karşılanıyor.
Almanya'da araba fiyatları çok ucuz olduğundan motor rektefiyesi yapmak ya da aracın şasesinde ufacık bir eğilme olsa tamirini yapmak daha pahalıya geleceğinden direk hurdaya ayrılıyor. Dışarıdan gelenler de bu arabaları alıp tamir ettirip Romanya gibi doğudaki ülkelerde satıyorlarmış.
Bizde bu vergiler, kur, otomobil üretememe, yüksek 2. el fiyatları sürdükçe daha çok pert araç piyasaya sürülür.
Başlık: Ynt: İkinci El Araç Satışında Yeni Uygulamalar
Gönderen: Gokhan Taş (38982) - Eylül 25, 2016, 17:39:50
uyanık galericiler bayram edecek. işini iyi yapan ve temiz araba alıp satanlarda bu işi bırakacak sanırım
Başlık: Ynt: İkinci El Araç Satışında Yeni Uygulamalar
Gönderen: Eren Gelener (38376) - Ekim 01, 2016, 13:44:47
Bu uygulama ile dürüst satıcıların önü kapanıyor, işini düzgünce yapmayanların önü açılıyorç Bu çok yanlış bence.

Saygılarımla
Geely Yedek Parça Ankara (https://www.parcahanesi.com/geely-yedek-parca/)